Asteroida wybuchła nad Rosją. Zauważono ją kilkanaście minut przed wejściem w atmosferę

asteroida

Mała asteroida uderzyła w atmosferę ziemską 21 czerwca nad Rosją. Jej fragmenty mogły uderzyć w Ziemię. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a całą sytuację nagrało kilka osób przejeżdżających samochodami.

Rozgrzany do czerwoności meteor, spalający się w atmosferze, zaobserwowano 21 czerwca 2018 roku. Jego uderzenie było widoczne z kilku rosyjskich miast w tym Lipiecku i Woroneżu. Po kuli ognia pozostał ogon dymu, który unosił się jeszcze kilkanaście minut.

Według czujników NASA, uderzenie miało miejsce o 03:16:20 w nocy naszego czasu. Jej ślady wykryto zaledwie kilka minut przed wejściem w atmosferę. Jak twierdzą naukowcy z NASA, uderzenie wytworzyło wybuch o sile 2,8 kiloton. Prawdopodobnie asteroida miała około 4 metry średnicy, więc była niewielka.

Chociaż silne uderzenie w atmosferę ziemską spowodowało wybuch asteroidy, to niewykluczone że jej fragmenty dotarły na powierzchnię Ziemi. Jednak nie podano żadnych informacji, jakoby kosmiczna skała narobiła szkód. Czujniki infradźwięków odczytały niskie częstotliwości wytworzone przez eksplozję asteroidy, gdy wchodziła w atmosferę Ziemi. Jednak lepszym dowodem na jej uderzenie była kamerka zainstalowana w samochodzie.

Do podobnej sytuacji doszło niedawno nad Oceanem Indyjskim. Kosmiczny głaz 2018 LA był identycznych rozmiarów co ten w Rosji, a wykryto go na godziny przed uderzeniem w atmosferę.

„DailyStar” pisze, że 21 czerwca Krajowa Rada ds. Nauki i Technologii USA opublikowała badania, w których szczegółowo opisano zagrożenie ze strony asteroid i co należy zrobić, aby uchronić przed nimi Ziemię.

Ziemia skazana na katastrofę

Rodzi to obawy, że NASA monitoruje jedynie jedną trzecią z 90% obiektów okołoziemskich o rozmiarach powyżej 140 metrów.

Mapa pokazująca pozycje wszystkich znanych asteroid
Mapa pokazująca pozycje wszystkich znanych asteroid

Zanim obiekt kosmiczny będzie monitorowany, należy go udokumentować. W raporcie podkreślono, że w tym aspekcie występują duże rozbieżności. Z raportu NASA z 2017 roku wynika, że do 2033 roku będzie można wykryć mniej niż połowę wszystkich asteroid wielkości 140 metrów.

Ziemia na potencjalnej ścieżce asteroid
Ziemia na potencjalnej ścieżce asteroid

Asteroidy o mniejszych rozmiarach mogą też być destrukcyjne. Słynny czelabiński meteoryt miał średnicę 18 metrów.

Nie udało się go wykryć, dopóki nie rozpadł się nad Rosją i nie ranił tysiąc osób. Kamień kosmiczny o dużych rozmiarach, który spadłby w gęściej zaludnionym obszarze, wyrządziłby jeszcze większe szkody.

W 1908 roku w tajdze nad rzeką Podkamienna Tunguzka spadł ogromny meteoryt. Ciało niebieskie o średnicy około 60-190 metrów pozostawiło ogromny krater i złamało 80 milionów drzew.

W raporcie Krajowej Rady ds. Nauki i Technologii USA mowa jest o tym, że podobne zjawisko unicestwiłoby cały Nowy Jork. Infrastruktura uległaby zniszczeniu, a miniony ludzi zginęłoby.

 

źródło: pl.sputniknews.com, wp.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o