Asteroida YL2 2013 odkryta w Wigilię mająca rozmiar boiska przeleci w piątek koło Ziemi

Asteroida YL2 2013 przeleci blisko ZiemiNowy rok zaczyna się od samego początku niezwykle ciekawie. Już 3 stycznia w pobliżu Ziemi przeleci asteroida mająca rozmiary boiska piłkarskiego (100 m). Została odkryta kilka dni temu.

Asteroida YL2 2013 została wypatrzona w Wigilię

Po przeliczeniu trajektorii okazało się, że nie uderzy w Ziemię lecz przeleci obok niej. Dystans dzielący naszą planetę od tego kosmicznego ciała to 3,5 odległości między Ziemią a Księżycem a dokładnie 1,4 mln km od Ziemi.

Asteroida poleci na południe więc naszej planecie puki co nic nie zagraża. Zaistniała obserwacja pokazuje nam jak mało czasu mielibyśmy przed uderzeniem w Ziemi kosmicznej skały o rozmiarach 100 metrów. Została by ona zaobserwowana mniej więcej tydzień przed kolizję.

Obserwacja Asteroidy tylko przez teleskop

Na naszej półkuli YL2 2013 będzie widzialna już od 2 stycznia, by stopniowo znikać z północnego nieba. Niestety odkryty obiekt w jest na tyle mały, że nie zobaczymy jej za pomocą lornetki. Dostrzec ją będzie można jedynie przez teleskop o najmniej 35-40-centymetrowy. Co, którzy takim sprzętem dysponują, powinni go kierować w stronę gwiazdozbioru Hydra.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Asteroida YL2 2013 odkryta w Wigilię mająca rozmiar boiska przeleci w piątek koło Ziemi”

  1. W najbliższych dniach dojdzie do zwiększenia się częstotliwości tych zjawisk, bo Ziemia wlatuje w pozostałości po komecie ISON i będzie bardzo ciekawie.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.