Czarna jaskinia

Zespół międzynarodowych astronautów spędził sześć dni w systemie jaskini Sa Grutta pod Sardynią we Włoszech. Kiedy wyszli z jaskini, mieli ze sobą nowo odkryte gatunki ślepych, bezbarwnych skorupiaków.

Mieszkające w jaskiniach skorupiak mają rozmiar paznokcia (tylko 8 milimetrów) i noszą nazwę Alpioniscus sideralis, co oznacza łacińskie określenie „gwiezdny”. Astronauci odkryli, że przebywają w czarnej jak smoła sadzawce.

Jaskinia na Sardynii
Jaskinia na Sardynii

Astronauci szkolili się pod ziemią w ramach programu CAVES Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szkolenie to pomaga kandydatom Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspólnie prowadzić badania w niebezpiecznych podziemnych środowiskach.

Paolo Marcia, który jest zoologiem z Uniwersytetu Sassari, wyjaśnił w oświadczeniu: „Chciałbym pomyśleć, że kiedy ludzie wylądują na Marsie i eksplorują jego jaskinie, to doświadczenie pomoże im szukać innych gatunków, wiedząc, że życie ma niewiele ograniczeń i może rozwijać się w najbardziej niegościnnych miejscach. ”

Po przestudiowaniu genetyki Alpioniscus sideralis za pomocą analizy molekularnej potwierdzono, że nie pasuje do innych gatunków występujących w tym regionie. Astronauci opisali swoje odkrycia w badaniu z grudnia 2018 r. Opublikowanym w czasopiśmie ZooKeys, które można przeczytać tutaj .

Sardynia
Sardynia

Alpioniscus sideralis jest rodzajem stonogi, które są bardzo małe, opuściły swoje wodniste siedlisk miliony lat temu w celu kolonizacji na lądzie. Jednak dzięki temu nowemu odkryciu wydaje się, że gatunek wrócił do swoich pierwotnych korzeni i wrócił do życia w wodzie – tym razem w podziemnym basenie jaskini położonym na Sardynii.

Możesz zobaczyć zdjęcie Alpioniscus sideralis klikając tutaj .

Niesamowite jest, że astronauci podczas ćwiczeń w jaskini w czarnej mazi przypominającą smołę odkryli nowy gatunek skorupiaków. Może znajdą nieznane żywe stworzenia, kiedy wylądują na Marsie.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o