Atak zimy w Polsce. 120 tysięcy gospodarstw bez prądu

Powalone pod ciężarem śniegu drzewa na drogi, pozrywane linie energetyczne, wypadki i korki, ponad pół tysiąca interwencji strażaków, głównie w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim – to efekt potężnej śnieżycy, która przetoczyła się w ciągu ostatniej doby nad południowymi i środkowymi regionami Polski.

Jak powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak do godziny 06:00 straż w całej Polsce interweniowała 1000 razy – najczęściej w woj. śląskim ponad 500, tylko we wtorek wieczorem w rejonie Częstochowy 260. Strażacy usuwają przede wszystkim powalone pod ciężarem śniegu drzewa. Powalone drzewa w miejscowości Potępa blokują DK11 na odcinku Lubliniec-Tworóg (Śląskie) oraz drogę S1 za Romanowem w stronę Katowic.

Utrudnienia dla kierowców czekają również na DK91 na odcinku Radomsko-Częstochowa: drogę blokują połamane konary. Z kolei błoto pośniegowe zalega w rejonie Zawiercia, Częstochowy, Kłobucka i Tarnowskich Gór, policja prosi kierowców o ostrożność. W związku z powalonymi drzewami i gałęziami na trakcje kolejowe występują utrudnienia na szlakach Kalety-Koszęcin i Herby Nowe- Panki. Problem z wjechaniem pod wzniesienia mają również samochody ciężarowe.

W całym kraju prądu elektrycznego nie ma około 120 tys. gospodarstw domowych. Najwięcej – w województwie śląskim – 70 tys. i łódzkim – 50 tys. Ciężki śnieg pozrywał linie energetyczne, a nawet powalił słupy. Według danych służb kryzysowych wojewody najwięcej odbiorców pozbawionych prądu było w gminach Mykanów i Konopiska w powiecie częstochowskim, Rudzińcu i Pyskowicach w powiecie gliwickim, Wręczycy Wielkiej w powiecie kłobuckim, Poraju w powiecie myszkowskim i Tworogu w powiecie tarnogórskim. W wielu częściach regionu trwa dopiero szacowanie liczby mieszkańców pozbawionych dostaw energii. W województwie łódzkim najgorsza sytuacja panuje w powiatach: bełchatowskim, piotrkowskim i radomszczańskim.

Frątczak podkreślił również, że na szczęście nie doszło do wypadków śmiertelnych i nikt nie został poszkodowany. W miejscowości Rzędowice w powiecie Miechowskim w Małopolsce pod ciężarem śniegu częściowo zawalił się dach budynku gospodarczego.

Zgodnie z prognozami, najwięcej śniegu w ciągu ostatniej doby spadło w Częstochowie – aż 34 cm. Białe krajobrazy panują jednak również w innych częściach Górnego Śląska – w Raciborzu i Katowicach 4 cm, w Bielsku Białej 6 cm. Poza tym 4 cm śniegu leżało o poranku w Lublinie, Sulejowie, 8 cm w Kielcach, 1 cm w Opolu, 2 cm w Wieluniu i 7 cm w Zakopanem.

źródło: krolowa superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o