Atak żywiołów z dwóch stron. Huragan Carlos sunie wzdłuż Wybrzeża Meksyku. Z kolei na Teksas zmierza Bill

huragan Carlos

Huragan i burza tropikalna pojawiły się z dwóch różnych stron kontynentu. Zachodnie Wybrzeża Meksyku demoluje huragan Carlos, a Zatokę Meksykańską przemierza burza tropikalna Bill.

W poniedziałek, 15 czerwca, nad ranem południowo-zachodnie wybrzeże Meksyku nawiedził huragan pierwszej kategorii o nazwie Carlos. Tego dnia wiele szkół było zamkniętych. O ląd uderzały wielki fale, które podmywały wybrzeża. Prędkość wiatru określa się obecnie na 120 km/h.

Carlos słabnie

Meteorolodzy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA zawiadomili, że huragan zdegraduje się do burzy tropikalnej we wtorek 16 czerwca w godzinach południowych. Poza tym dalej będzie przemieszczać się na północny zachód wzdłuż Wybrzeża.

Pojawił się w niedzielę

Żywioł pojawił się w pobliżu południowo-zachodnich wybrzeży Meksyku w niedzielę 14 czerwca po południu (czasu lokalnego). Wtedy miejscowi meteorolodzy odnotowali, że prędkość wiatru dochodziła do 140 km/h. Plaże w Acapulco tego dnia były wyjątkowo puste. Fale sięgały dwóch metrów, a w powietrzu latały liście z palm. Władze apelowały do mieszkańców o pozostanie w domach.

Carlos jest już trzecim huraganem w tegorocznym sezonie huraganów na wschodnim Pacyfiku.

Prognoza trasy huraganu Carloshuragan Carlos

Z drugiej strony pojawi się Bill

Z kolei po drugiej stronie kontynentu Zatokę Meksykańską przemierza burza tropikalna Bill. Władze hrabstwa Harris w Teksasie (USA) podniosły stopień zagrożenia z drugiego na trzeci poziom. Hrabstwo jest obecnie w stanie wysokiej gotowości.

Mieszkańcy spodziewają się, że burza tropikalna Bill nadciągnie nad wybrzeże z wtorku na środę (16/17 czerwca). Lokalni meteorolodzy pilnie śledzą cyklon i ustalają, w którym miejscu Bill wejdzie nad ląd. Synoptycy podkreślają, że trudno jest to określić, ponieważ burza tropikalna nie jest silnie rozwinięta. Dodają, że oko cyklonu ułatwia śledzenie trasy niżu.

Litry deszczu, powodzie

Specjaliści przewidują, że w niektórych regionach Wybrzeża może spaść kilkadziesiąt litrów na metr kwadratowy deszczu w ciągu godziny. Istnieje ryzyko powodzi błyskawicznych i podtopień.

Zagrożenie powodziowe wniesiono także w stanie Oklahoma i Luizjana.

Prognoza trasy burzy tropikalnej Billburza tropikalna Bill

Zdjęcie satelitarne w kanale podczerwonym Meksyku i Zatoki Meksykańskiej

zatoka meksyańska

huragan Carlos

huragan Carlos

Źródło: NOAA, ENEX, usatoday.com, weather.com, tvn meteo Autor: AD/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.