Australia: kraj nękają rekordowe opady śniegu

Australia snieg

Na półkuli północnej upały, a na południu atak zimy. W Australii zanotowano największe opady śniegu od 50 lat. Biały puch pojawil się nawet w „słonecznym stanie” Queensland, gdzie trudno o takie atrakcje.

Zimny front przyniósł rekordowe opady śniegu w Australii. W stanie Queensland, zwanym „słonecznym stanem” spadło 8 cm śniegu, najwięcej w historii pomiarów tego stanu, czyli od 1984 r. Dotychczasowy rekord z 2007 r. wynosił tam 5 cm, donosi australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology (BoM).

W Górach Błękitnych w Nowej Południowej Walii i zachodnim Sydney spadło 20 cm śniegu, najwięcej od 50 lat. W związku z intensywnymi opadami w całym stanie zamknięto 50 szkół. Policja odnotowała ok. 20 wypadków drogowych, tysiące ludzi pozostało bez prądu.

Australia snieg

Ujemne temperatury

Oprócz śniegu, mieszkańcom „słonecznego stanu” daje się we znaki także temperatura. W piątek o poranku odnotowano lekki przymrozek.

– Południowo-zachodnie wiatry przynoszą suche kontynentalne powietrze, które z kolei niesie chłód – wyjaśnia sytuację meteorolog z BoM, Richard Wardle.

Synoptycy nie przewidują opadów śniegu w najbliższych dniach, ale suche i chłodnie powietrze utrzyma się nad północno-wschodnim i wschodnim stanem Australii.

Australia snieg

Australia snieg

Australia snieg

Australia snieg

 Źródło: PAP/EPA, news.com.au, Reuters, tvn meteo Autor: mar/rp
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.