Australia: Ogromny pożar strawił 100 domów

Australia jest nieustannie nękana przez żywioły. Na wschodzie kraju ulewne deszcze spowodowały liczne powodzie. Na zachodzie natomiast występują pożary.

Ogień, który płonie 140 km na południe od stolicy stanu Perth, został wywołany przez uderzenie pioruna. Pożar rozpoczął się w środę.

pozar

Liczne straty

Władze nie są w stanie określić wszystkich strat aż do wygaszenia ognia, jednak lokalny polityk Murray Cowper podaje, że wielu mieszkańców miasteczka donosiło o poważnych stratach i zniszczonych budynkach.

– Dostaję telefony potwierdzające, że nie ma już mojego domu. Nie ma domu mojej siostry i mamy. Nic tam nie ma, nic już nie zostało – relacjonuje jedna z mieszkanek miasteczka.

– Yarloop poniosło poważne straty – powiedział Cowper. – Według nieoficjalnych informacji, straciliśmy wiele innych ważnych budynków – dodał.

Z powodu żywiołu odwołano także festiwal muzyczny Southbound.

pozar

pozar

Zniszczone miasta

Od środy ogień spustoszył miasta Waroona, Harvey oraz tereny w ich pobliżu. W regionie Peel, na zachodzie Australii, ucierpiało także miasto Preston Beach. Zniszczonych zostało około 95 domów.

Jeszcze niedawno szacowano, że ogień strawił 31 tys. ha ziemi, obecnie wiadomo, że spaliło się już 62 tys. ha, w tym lokalna winnica.

Właściciel winnicy Drakesbrook Fine Wines, Bernie Worthington potwierdził, że jego winnica, gaje oliwne i sady zostały zniszczone.

W wyniku pożaru spłonął także most na autostradzie South West Highway. Ponowne otwarcie drogi może zająć trochę czasu.

Ewakuacje, odnalezione osoby

Setki ludzi uciekły do centrów ewakuacyjnych w miastach Pinjarra i Australind. Mieszkańcy nie będą mogli wrócić do swoich domów przez co najmniej trzy dni.

Na szczęście na skutek pożaru nikt nie zginął. Jedna osoba została poparzona. Rany odniósł 20-latek, który w czwartek po południu walczył z płomieniami niedaleko miasta Waroona.

Trzy osoby były uznane za zaginione, jednak już się znalazły. Nie odniosły żadnych obrażeń.

Warunki pogodowe nie ułatwiają opanowania ognia. W najbliższym czasie na objętym pożarem obszarze, na południe od Perth, prognozowana jest wysoka temperatura i silny wiatr.

Choć obecnie nie ma ofiar, pożary do tej pory zabiły już kilka osób. W listopadzie w serii pożarów, zaprószonych przez wyładowania atmosferyczne na zachodzie Australii, zginęły cztery osoby. Dwie osoby zmarły na skutek pożogi w Australii Południowej. A w stanie Wiktoria przez pożar, który wystąpił w Boże Narodzenie, zniszczonych zostało ponad 100 budynków.

źródło: tvn 24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.