Australia w potrzasku cyklonów

Dwa tropikalne cyklony: Marcia i Lam uderzyły niemal równocześnie w północne i wschodnie wybrzeże Australii. Nie odnotowano żadnych informacji o ofiarach wśród ludzi, jednak zniszczenia są znaczące. Jest to pierwszy przypadek, żeby burze o takie sile wystąpiły w tak bliskiej odległości od siebie.

Australia w potrzasku cyklonów

Cyklon Lam zaatakował północne wybrzeże. Jest to teren słabo zaludniony, głównie przez rdzenne plemiona Aborygenów. Pierwotnie cyklon został zaklasyfikowany do 4 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Po przemieszczeniu się w głąb kontynentu stracił na sile. Obecnie zaliczany jest do 3 kategorii, z prędkościami wiatrów przekraczającymi 200 kilometrów na godzinę. Tuż po Lam w rejonie zatoki Shoalwater, na północ od miasta Yeppoon, w odległości 670 km od Brisbane w stanie Queensland, uderzył cyklon czwartej kategorii Marcia.

http://blogs.channel4.com/liam-dutton-on-weather/wp-content/uploads/sites/27/2015/02/lam.gif

Marcia jest obecnie cyklonem trzeciej kategorii i przemieszcza się w kierunku 80-tysięcznego Rockhampton. Mieszkańcy zagrożonych stanów zostali wezwani do pozostania w domach lub udania się do schronów przygotowanych przez służby ratunkowe. Władze ostrzegają, że żywioł może niszczyć nawet całe budynki. Jak powiedział Phil Perkins z Biura Meteorologii w Darwin, to pierwszy przypadek w historii by dwa cyklony o tej sile występowały w tym samym czasie – podaje IAR.

Australia w potrzasku cyklonów

Australia w potrzasku cyklonów

W rejonach przybrzeżnych Queensland doszło do gwałtownych opadów deszczu, które wywołały lokalne powodzie oraz silny sztorm. Prędkość wiatru dochodziła tam do 295 km/godz.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.