Australijscy meteorolodzy: El Nino było najsilniejsze od 20 lat

Temperatura powierzchni Pacyfiku wróciła do normy. Jak zaznaczają meteorolodzy z Australii, oznacza to koniec trwającego od ponad roku zjawiska El Nino. Przyniosło ono wiele dramatycznych wydarzeń na całym świecie. Teraz prawdopodobnie pojawi się La Nina.

– Zakończyło się najsilniejsze od prawie 20 lat cykliczne zjawisko pogodowe El Nino – ogłosiła we wtorek australijska agencja meteorologiczna Bureau of Meteorology (BOM).

el nino

Według BOM wskaźniki klimatyczne związane z El Nino, które w 2015 roku wskazywały podwyższone poziomy, wróciły do neutralnych wielkości.

Koniec El Nino był do przewidzenia, gdyż wskaźniki klimatyczne w ostatnich miesiącach spadały, ale BOM jest pierwszą dużą agencją meteorologiczną, która to ogłosiła.

el nino

el nino

Jakie miało skutki?

El Nino było spowodowane utrzymywaniem się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego. W najsilniejszym momencie El Nino temperatura wody była wyższa od średniej o ponad cztery stopnie Celsjusza. Zjawisko wywołało największy od 19 lat wzrost wartości temperatury powierzchni mórz.

Trwające ponad rok zjawisko w różny sposób wpływało na pogodę na całym świecie.

W ciągu ostatnich miesięcy w Ameryce Południowej pojawiały się powodzie – głównie na zachodzie (m.in w Peru). Ulewne deszcze spadły także w Paragwaju, w centralnej części kontynentu, gdzie z zalanych terenów ewakuowano setki tysięcy osób. W Afryce susze doprowadziły do klęski głodu w Etiopii i na Haiti. W Malawi z powodu niedożywienia ucierpiały trzy miliony osób. El Nino wini się także za ogromne pożary w Kanadzie.

źródło: tvn meteo

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o