Awaria rosyjskiego statku Progress M-27 z zaopatrzeniem dla stacji kosmicznej ISS – nie można nawiązać z nim kontaktu

statek kosmiczny progres

Statek Progress M-27 został wystrzelony we wtorek o godz. 10.09 czasu moskiewskiego (godz. 9.09 w Polsce) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Sześć godzin później miał przycumować do ISS. Z niewyjaśnionych na razie przyczyn Progress nie znalazł się na wyznaczonej orbicie.

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że z powodu problemów technicznych trzeba było odłożyć cumowanie transportowego statku kosmicznego Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W Centrum Kierowania Lotami kosmicznymi zwołano naradę, podczas której specjaliści zastanawiają się, co zrobić z usterkami technicznymi rakiety zaopatrzeniowej.

Statek kosmiczny progres statek kosmiczny progres

Według informacji podanych przez telewizję RT na stronie internetowej, statek trafił na niższą orbitę, niż powinien. Wiadomo, że nie otwarły się anteny systemu cumowania o nazwie „Kurs”. Awaria sprawia, że na Ziemię nie są przesyłane informacje telemetryczne i nie można nawiązać kontaktu z maszyną.

Specjaliści twierdzą, że jeśli nie uda się uruchomić anten, a problem będzie polegać tylko na tym, manewr cumowania będzie można przeprowadzić ręcznie z pokładu ISS. Wcześniej jednak fachowcy muszą wyjaśnić na ile poważny jest problem. W tym celu w Centrum Kierowania Lotami kosmicznymi zwołano naradę specjalistów, którzy będą badać możliwości rozwiązania usterki.

Statek zaopatrzeniowy miał dostarczyć kosmonautom na ISS 2,5 tony żywności, tlenu i paliw. Ponadto wiezie kopię Sztandaru Zwycięstwa, czyli czerwonej flagi, którą 9 maja 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wywiesili na dachu Reichstagu w Berlinie. Dostarczenie w kosmos kopii Sztandaru Zwycięstwa ma być symboliczną częścią rosyjskich obchodów 70. rocznicy zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.

źródło: PAP, IAR

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o