Awaria w największej elektrowni jądrowej w Europie niedaleko Polski

Znowu powiało grozą od wschodu! Na Ukrainie doszło kolejnej awarii w Równieńskiej Elektrowni Jądrowej w pobliżu miasteczka Kuzniecowsk. Sytuacja była na tyle poważna, że wychłodzono jeden z reaktorów. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doszło jednak do radioaktywnego wycieku. Czy jednak można im wierzyć? O katastrofie poinformowano z 24-godzinnym opóźnieniem.

Awaria elektrownia atomowa Zaporoże Ukraina

Do awarii doszło w trzecim bloku energetycznym – przekazał na konferencji prasowej w Kijowie minister energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn.

Zlecił on ministrowi energii Wołodimirowi Damcziszczinowi zorganizowanie konferencji prasowej i wyjaśnienie okoliczności awarii oraz jej ewentualnych następstw. Minister zaznaczył, że przypuszczalnie do piątku (5 grudnia) awaria zostanie usunięta. Jak dodał, w trakcie awarii nie doszło do rozprzestrzenienia się radioaktywności.

Agencja prasowa Interfax poinformowała, że awaria nastąpiła w bloku reaktora o mocy 1000 MW. Pierwsze informacje o awarii i odłączeniu trzeciego bloku reaktora podano już 28 listopada br. Nie stwierdzono wtedy podwyższonego poziomu radioaktywności.

Zaporoże uważa się za najbardziej wydajną ukraińską elektrownię atomową. Położona jest ona prawie 570 km na południowy wschód od Kijowa. Eksploatację tej siłowni rozpoczęto w 1984 roku.

Awarię potwierdził już premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Ministerstwo energetyki Ukrainy na razie uspokaja. Mówi, że sytuacja jest pod kontrolą.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Awaria w największej elektrowni jądrowej w Europie niedaleko Polski”

  1. Płyn Lugola ? chyba jako ostateczność, „profilaktycznie” pijąc Lugole również można zaszkodzić swojemu zdrowiu : / jakaś alternatywa na obronę przed promieniotwórczym jodem i ochrony tarczycy? Pozdrawiam- Kruk

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.