Azja: 300 zabitych przez ekstremalne upały

Jak już pisaliśmy w piątek, kraje Południowej i Południowo-Wschodniej Azji walczą z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Z powodu upałów setki ludzi doznało poważnych udarów cieplnych w Tajlandii, Malezji i Wietnamu, a liczba ofiar śmiertelnych w Indiach przekroczyła 300 osób

Historyczne rekordy

Ponad 40-stopniowe upały dotknęły co najmniej trzy kraje, a krajowe rekordy ciepła padły m.in. w Tajlandii, gdzie pierwsze pomiary meteorologiczne rozpoczęły się w 1950 roku.

susza

susza

„12 kwietnia Sukhothai niemal ustanowił nowy rekord ciepła dla Tajlandii, bowiem słupek rtęci pokazał 44,3 stopnia Celsjusza. O 0,2 stopnia cieplej było Uttaradit w dniu 27 kwietnia 1960 roku.
Tymczasem 19 kwietnia aż na 50 tajskich stacjach meteorologicznych odnotowano nowe rekordy ciepła” – pisaliśmy w piątek na łamach bloga.

Już teraz możemy powiedzieć, że ustanowiliśmy nowe rekordy maksymalnej temperatury w najdłuższym okresie w ciągu ostatnich 65 lat, a warto dodać, iż sezon jeszcze się nie skończył” – powiedział szef Tajskiego Departamentu Meteorologicznego Surapong Sarapa.

Z piekielnym żarem zmagają się także mieszkańcy krajów sąsiadujących z Tajlandią. W kwietniu nowe historyczne rekordy ciepła zostały ustanowione w Laosie i Kambodży. Na upały narzekają również Wietnamczycy, Malezyjczycy, mieszkańcy Singapuru, gdzie termometry zbliżyły się do ekstremum wszech czasów. W Kambodży nowy rekord ciepła został ustanowiony 19 kwietnia w Preah Vihea, bowiem słupek rtęci sięgnął 42,6 stopnia Celsjusza.

Wiele ofiar

Od marca skrajnie wysokie temperatury spowodowały śmierć 21 osób w Tajlandii – podały służby tego kraju. Trzynaścioro z nich uległo przegrzaniu poza domem, dwoje w pojazdach, jedna w świątyni oraz pięcioro w domach. . Władze wezwały mieszkańców do pozostania w pomieszczeniach i picie dużo wody, by zapobiec udarowi cieplnemu.

Co najmniej 300 osób zmarło na choroby związane z upałami w tym miesiącu – donosi AP, gdzie słupki rtęci sięgają 44 stopni.

Organizacja pozarządowa India’s Centre for Holistic Development donosi o 244 niezidentyfikowanych ciałach, które znaleziono na ulicach w tym miesiącu. Połowa bezdomnych zmarła z powodu gorąca.

„80 proc. stanowiły osoby bezdomne. Z tej liczby ok. 40-50 proc. to zgony związane z wysokimi temperaturami. Bezdomni są już osłabieni przez niedożywienie, narkomanię, brak dostępu do szybkiej interwencji lekarskiej, gruźlicy i innych chorób odpornościowych, odwodnienia i skrajnej ekspozycji (na ciepło i zimno)” – powiedziała Sunil Kumar Aledia.

Dotkliwa susza

Temperatura zmusiła indyjskich urzędników ze wschodniego stanu Bihar do ogłoszenia zakazu gotowania w dotkniętych suszą niektórych częściach stanu, aby spróbować zapobiec przypadkowym pożarom.

Susza dokonuje poważnych spustoszeń w uprawach i zabija zwierzęta gospodarskie. Zbiorniki wód podziemnych zajmują jedynie 22 proc. pojemności w zachodnich stanach Maharasztra i Gujarat po tym, jak rzeki, jeziora i tamy całkowicie wyschły.

Indyjski Departament Meteorologiczny poinformował w czwartek, że fala upałów nie skończy się w weekend, a może ulec pogorszeniu w maju, który w Indiach jest najgorętszym miesiącem w roku.

susza

susza

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.