Badacze znaleźli zakazane starożytne pismo mówiące o nauczania brata Jezusa

Rzadka, oryginalna grecka kopia sekretnych nauk „Jezusa” dla jego brata Jakuba została odkryta przez biblijnych uczonych

Fragmenty heretyckiego dokumentu mającego 1600 lat opisują, w jaki sposób Jezus przekazuje wiedzę o niebie i przyszłych wydarzeniach, w tym o nieuchronnej śmierci Jakuba.

Tekst „Pierwsza apokalipsa Jakuba” odnosi się do Jakuba jako brata Jezusa, choć „nie materialnie”.

Teks ten został „zakazany”, ponieważ pisma, które dodawały lub zmieniały istniejący Nowy Testament w jakikolwiek sposób, nie były dozwolone.

Fragment koptyjskiego tłumaczenia pierwszej apokalipsy Jamesa z Kodeksu Nag Hammadi V. Image Credit: Oxford University
Fragment koptyjskiego tłumaczenia pierwszej apokalipsy Jamesa z Kodeksu Nag Hammadi V. Image Credit: Oxford University

„To nowe odkrycie jest znaczące po części dlatego, że pokazuje, że chrześcijanie wciąż czytali i studiowali pisma pozakononiczne długo po tym, jak chrześcijańscy przywódcy uznali je za herezję”,

Podobnie jak większość gnostyckich zapisów, wiele rękopisów Nag Hammadi jest napisanych w koptyjskim, tradycyjnym języku egipskim.

Zapiski zostały pochowane w dużym słoju w małym miasteczku Nag Hammadi w Egipcie i są obecnie przechowywana na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Na początku tego roku naukowcy odkryli, że jeden z tekstów biblioteki wyróżniał się, ponieważ był kopią istniejącego utworu napisanego po grecku.

Znaleźli greckie fragmenty Gnostyckiej historii Pierwszej Apokalipsy Jamesa z piątego lub szóstego wieku, które do tej pory uważano za zachowane tylko w swoich koptyjskich tłumaczeniach.

Naukowcy z University of Texas w Austin twierdzą, że tekst był prawdopodobnie używany jako element nauczania, aby pomóc młodym Egipcjanom uczyć się greki przed wiekami.

„Nigdy nie podejrzewaliśmy, że greckie fragmenty Pierwszej Apokalipsy Jakuba przetrwały od starożytności.”

Starożytny manuskrypt słynie z opisywania sekretnych nauk Jezusa 

Jezus mówi, że ​​James nie jest prawdziwym rodzeństwem, jednak opisuje swojego przyjaciela jako „nie mojego brata materialnie”.

„Tekst uzupełnia biblijną relację o życiu i służbie Jezusa, umożliwiając nam dostęp do rozmów, które rzekomo miały miejsce między Jezusem i jego bratem, Jakubem – tajnymi naukami, które pozwoliły Jakubowi być dobrym nauczycielem po śmierci Jezusa” – powiedział dr Smith .

 

Nauczyciel, który napisał ten manuskrypt, musiał „mieć szczególne powinowactwo do tekstu” – powiedział profesor Landau.

Wydaje się, że jest to kompletna kopia tego zakazanego starożytnego pisma.

Odkrycie zostało ogłoszone na corocznym spotkaniu Towarzystwa Biblijnej Literatury w Bostonie w listopadzie.

źródło: www.dailymail.co.uk

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o