Bakterie mutanty są zagrożenie dla istnienia życia na Ziemi - ostrzegają naukowcy z Rosji
Bakterie mutanty są zagrożenie dla istnienia życia na Ziemi - ostrzegają naukowcy z Rosji

Ziemskie bakterie, które zostały wysłane w kosmos i powróciły po mutacji w tak nieprzyjaznym środowisku, stanowią zagrożenie dla istnienia życia na Ziemi. Trzeba podjąć szybkie działania, aby je powstrzymać, mówią rosyjscy naukowcy.

Rosyjski eksperyment pod nazwą „Biorisk” ujawnił, że kilka mikroorganizmów z Ziemi mogło przetrwać w trudnych warunkach kosmicznych na powierzchni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Badanie przeprowadzono od stycznia 2005 r. W rosyjskim segmencie ISS i obserwowano 68 różnych organizmów, w tym bakterie, owady, kręgowce i rośliny.

Zmutowane bakterie wykazywały wielką agresywność i odporność na antybiotyki po powrocie na Ziemię, mówi rosyjski raport przygotowany na pokładzie Międzynarodowego Komitetu Badań Kosmicznych w USA.

Jajka skorupiaków i kawior z ryb afrykańskich również przetrwały w kosmosie przez 2,5 roku a zarodki zostały przywrócone do życia po powrocie na Ziemię – dodali.

Raport, cytowany przez RIA Novosti , mówi:

Organizmy żywe są w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej. Hipotetycznie, w odległej przyszłości, możliwe będzie przybycie obcych bakterii z innych planet na Ziemię. Ponadto niebezpieczeństwo stwarzają mikroorganizmy lądowe, które powróciły z kosmosu po odwiedzeniu innej planety i przekształceniu się w nieznany sposób w jej atmosferze.

Wygląd niektórych bakterii badanych w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Wygląd niektórych bakterii badanych w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zgodnie z dokumentem rosyjscy naukowcy wykorzystają wyniki swoich badań do opracowania środków ochrony Ziemi przed tym zagrożeniem.

Raport dodaje:

Wyniki eksperymentu „Biorisk” mają nie tylko istotne znaczenie naukowe, ale są również nieocenione z praktycznego punktu widzenia dla uzasadnienia wprowadzenia kwarantanny podczas przyszłych lotów międzyplanetarnych. „

Zasada „obrony planetarnej”, której celem jest zapobieganie zanieczyszczeniu Ziemi przez obce organizmy i odwrotnie, jest wykorzystywana przez międzynarodowe agencje kosmiczne podczas wszystkich misji międzyplanetarnych. Komitet Badań Kosmicznych, z siedzibą w Paryżu (Francja), jest odpowiedzialny za obronę planetarną od 1959 roku.

źródło: rt.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
cascxa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
cascxa
Gość
cascxa

kasujcie posty kasujcie