Na Bałtyk wpłynęły dwie rosyjskie korwety. Mogą przenosić broń atomową

Rosja rozmieściła dwie korwety typu Bujan-M na Morzu Bałtyckim – informują szwedzkie media. Wcześniej przypuszczano, że jednostki kierują się do Syrii. Według Szwedów, trafią one ostatecznie do Kaliningradu.

Według doniesień są to nowe jednostki typu Bujan-M – zwodowane w zeszłym roku Sierpuchow i Zielonyj Doł. To obecnie jedne z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej.

bujan-m

Miały płynąć na Bliski Wschód?

Tymczasem przed kilkoma dniami korwety zauważono w okolicach Gibraltaru. Później brytyjskie jednostki widziały korwety na wodach Kanału La Manche, a w poniedziałek ich obecność na wodach Morza Północnego odnotowali Holendrzy.

Szwedzki dziennik „Aftonbladet” podał we wtorkowy wieczór, że rosyjskie korwety przepłynęły tego dnia przez cieśninę Wielki Bełt i z Morza Północnego wpłynęły na wody Morza Bałtyckiego. Informację potwierdziła także w rozmowie z dziennikiem „Göteborgs-Posten” oficer łączności w szwedzkich siłach zbrojnych, Kristina Astrand Bohman.

„To bardzo silny sygnał Rosji. To zmienia równowagę militarną na Morzu Bałtyckim” – skomentował z kolei działania rosyjskiej floty w rozmowie z „Aftonbladet” Tomas Ries z szwedzkiej Akademii Obrony Narodowej.

Szwedzkie media podają też, że jednostki prawdopodobnie kierują się do Kaliningradu.bujan-m

 Pociski manewrujące na pokładzie

Prasa w Skandynawii zwraca też uwagę na to, że jednostki są uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu Kalibr-NK, które mogą przenosić broń jądrową. Ich zasięg to aż 2,6 tys. kilometrów – kilka razy więcej niż np. pocisków naziemnych typu Iskander, które w obwodzie kaliningradzkim pojawiają się kilka razy w roku w ramach rotacji i ćwiczeń rosyjskiej armii.

Rosjanie wcześniej używali już pocisków Kalibr-NK do pokazowego ostrzeliwania celów w Syrii. Przelatywały one ponad tysiąc kilometrów m.in. z wód Morza Kaspijskiego, do których dostęp dał Rosji Iran.

Informacje o pojawieniu się korwet na wodach Morza Bałtyckiego nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Kreml.

Brytyjski dziennik „The Times”, który poświęcił pojawieniu się na Bałtyku korwet krótką informację w nocy z wtorku na środę stwierdza, że brak zapowiedzi takich działań ze strony Kremla „zaalarmuje NATO”.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Na Bałtyk wpłynęły dwie rosyjskie korwety. Mogą przenosić broń atomową”

  1. „Najwieksze kurwy” tego swiata podrzegaja mnie „wielkiego brata”…A ja mam w dupie ich zaloty bo mam i atom i galoty !!! I jeszcze bardziej lubie „SEX” a wytrysk z korwet jest The Best….Putin !

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.