Baraki, czołgi, dziesiątki żołnierzy na nagraniu z drona. Ukraińcy: to rosyjska baza… Będzie kolejny atak?

Ukraiński batalion ochotniczy Dnipro-1 posłał drona nad tereny zajęte przez prorosyjskich separatystów i znalazł – jak twierdzi – rosyjską bazę wojskową zbudowaną niedaleko Doniecka.

Żołnierze Dnipro-1 informują, że w odstępie dwóch tygodni wykonano dwa loty dronem nad obszar wsi Soncewe w obwodzie donieckim. W tym czasie – jak widać na filmie – mały obóz złożony z kilku namiotów i wojskowych pojazdów rozrósł się do w pełni operacyjnej bazy wojskowej, wyposażonej w czołgi, baraki dla żołnierzy, sprzęt komunikacyjny i nowe drogi dojazdowe.

Rosyjska baza na Ukrainie

12 km od Ukraińców

Sama lokalizacja jest zaskakująca, bo baza powstała zaledwie ok. 12 km od linii frontu, czyli miejscowości Granitoje i Nowołaspa kontrolowanych przez armię ukraińską. Znajduje się także bardzo blisko drogi Donieck-Mariupol i ok. 20 km od granicy z Rosją.

Zbudowanie bazy w tym rejonie może zapowiadać ofensywę na położony nad Morzem Azowskim Mariupol – przewiduje portal The Daily Beast.

Dwa tygodnie

Kiedy dron Dnipro-1 poleciał nad ten obszar 20 maja, sfilmował ok. 70 żołnierzy, kilka ciężarówek wojskowych i spycharki gąsienicowe. W pobliżu znajdowały się co najmniej dwa czołgi T-72 i wóz służący do komunikacji.

Drona wysłano w ten sam rejon 15 dni później. To, co zarejestrowała kamera, przerosło oczekiwania samych żołnierzy. W dwa tygodnie powstała w pełni operacyjna baza z kompletem dojazdowych dróg, placem i okopami. Baza ma powierzchnię około hektara. Drogi są nawet pokryte odblaskowymi znacznikami.

Na terenie bazy stacjonuje co najmniej dziewięć czołgów T-72, z których jeden wyposażony jest w urządzenie do niszczenia min. Niektóre z pojazdów zaparkowane są w specjalnie skonstruowanych ziemiankach. Widać także co najmniej jeden pojazd wyposażony w urządzenia komunikacyjne, jest też armata przeciwpancerna.

Na terenie bazy wzniesiono prowizoryczne budowle, które mają maskować bazę. Cały kompleks jest także chroniony przez las.

Będzie kolejny atak?

„The Daily Beast” pisze, że baza z pewnością powstała z myślą o przyszłej ofensywie, np. na położoną na zachód Wołnowachę.

We wtorek rano ukraińskie wojsko informowało, że separatyści ostrzelali miejscowości Granitoje i Starohnatiwka, które są najbliższymi frontowymi wsiami od Soncewego.

Baza Rosji na Ukrainie

Baza Rosji na Ukrainie

Baza Rosji na Ukrainie

Baza Rosji na Ukrainie

Baza Rosji na Ukrainie

Baza Rosji na Ukrainie

Autor: pk\mtom / Źródło: The Daily Beast

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Baraki, czołgi, dziesiątki żołnierzy na nagraniu z drona. Ukraińcy: to rosyjska baza… Będzie kolejny atak?”

 1. Prawda zależy tu od widzimisię autora. Ma pisać w taki sposób : „Ruskie złe i koniec”…
  Niedługo to się skończy, wojny nie idzie rozlać dalej i ci którzy jej pragną aby zresetować długi, nie wiedz co robić. Ich kres krótki..

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Jest to dowodem na to, że puczyści wcześniej kłamali na temat powstańców, że mają oni wbrew ustaleniom ciężką broń, przybyła ona, jak udowodnił autor tego wpisu, dopiero teraz, chociaż w małych ilościach. Propagandę wojenną trzeba analizować „między wierszami”, tylko wtedy ma się jako taki obraz rzeczywistości. A teraz szanowny ukrainski przyjacielu, napisz mi proszę dlaczego Putin nie zablokował aktywów Poroszenki, który swój czekoladowy biznes prowadzi w Rosji? Nie dziwi cię to? Nie dziwi cię to, że obecnie Rosja sprzedaje Ukrainie gaz taniej, niż kiedykolwiek wcześniej, a może nie dziwi cię to, że ukraińcy sprzedają zachodnią broń do Donbasu jednocześnie kupując stamtąd węgiel? Śmeiszna ta wasza wojenka napędzana przez zachód i wschód krwią mieszkańców Donbasu i Ukraińców, ale na tym też robicie biznes, organy do przeszczepów i prostytutki potaniały znacznie na świecie. Pisz prawdę!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.