BBC: Rosja testuje na Ukrainie nową broń i taktykę

„Po latach modernizacji armii i intensywnych ćwiczeń wojskowych, Rosja testuje teraz nową broń i taktykę na wschodzie Ukrainy; efekty pomogą jej ocenić, jak siły rosyjskie poradziłyby sobie w bezpośredniej konfrontacji z NATO” – pisze portal BBC News.

„Okres, jaki minął od wojny z Gruzją z sierpnia 2008 roku, Rosja spędziła na przezbrajaniu, wyposażaniu i szkoleniu na nowo swojej armii, starając się zniwelować dystans dzielący ją od zachodnich nowoczesnych sił zbrojnych. Teraz rezultaty można zobaczyć na wschodzie Ukrainy” – relacjonuje BBC News.

Technologia się poprawiła

Według portalu, po konflikcie na Kaukazie Rosja uznała, że jej słabym punktem jest użycie samolotów bezzałogowych (dronów) oraz wojna radioelektroniczna. Obie technologie zostały od tego czasu znacznie rozwinięte i są teraz w szerokim użyciu na wschodniej Ukrainie, przyczyniając się do niekorzystnej sytuacji ukraińskich sił rządowych.

Skuteczne są też przybywające z Rosji czołgi; ukraińskie są mniej nowoczesne, a Ukraińcy nie mają też odpowiedniej broni przeciwpancernej.

BBC zauważa również, że częścią transformacji rosyjskich sił zbrojnych był intensywny program manewrów z użyciem dziesiątków tysięcy żołnierzy. Ćwiczenia te z biegiem czasu były coraz bardziej złożone, a ich scenariusz często był „otwarcie wrogi wobec Zachodu”.

Rosjanie mają przewagę

Natomiast oddziałom ukraińskim brakuje niezawodnych środków łączności. Te, które są w ich posiadaniu, podatne są na zakłócanie i namierzanie przez wroga. „To może skutkować szybkim obraniem na cel przez artylerię rosyjską, a także wyrzutnie Grad i inne, potężniejsze systemy rakietowe” – zauważa BBC.

„Straty lotnictwa ukraińskiego w strefie konfliktu pokazują, jak dobrze wyposażeni w obronę przeciwlotniczą są wspierani przez Rosję separatyści. To m.in. wyrzutnie rakietowe Buk, których, jak się twierdzi, użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Arlines – ale też inne, np. Strieła, używane na niższych wysokościach i krótszych zasięgach, oraz szeroka gama ręcznie odpalanych pocisków kierowanych” – pisze portal.

Ukraina jako obszar testowy

„Niezależni eksperci, a także NATO, przywódcy zachodni i rząd w Kijowie mówią, iż jasne są dowody na bezpośrednie zaangażowanie wojskowe Rosji, mimo zaprzeczeń z jej strony” – przypomina BBC News.

„Teraz Rosja ma dodatkową korzyść w postaci obszaru testowego na żywo na wschodniej Ukrainie, gdzie może wypróbować nową broń, systemy i taktykę. Rezultaty – szczególnie jeśli zostaną przetestowane na nowych systemach obronnych USA, które potencjalnie mogą być dostarczone Ukrainie – pomogą Rosji ocenić, jak jej siły poradziłyby sobie w bezpośredniej konfrontacji z NATO” – podsumowuje portal.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o