Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Indonezja Lombok trzęsienie ziemi
Indonezja Kataklizmy Trzęsienia Ziemi

To nie koniec trzęsień ziemi na indonezyjskiej wyspie Lombok. Będą kolejne, jeszcze silniejsze

Indonezyjska wakacyjna wyspa Lombok została już niemal doszczętnie zniszczona przez serie potężnych trzęsień ziemi w ciągu ostatnich trzech tygodni, które zabiły od 29 lipca ponad 500 osób i pozostawiły setki tysięcy ludzi bez dachu nad głową. Nasuwa się pytanie – co się dzieje i czy mogą to być dopiero wstrząsy wstępne przed głównym trzęsienim, który może nadejść w każdej chwili?

Archipelag Indonezji, składający się z 18 307 rozproszonych wysp, leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie, gdzie dochodzi do kolizji płyt tektonicznych, a co za tym idzie najczęstych erupcji wulkanów oraz trzęsień ziemi. Jednak naukowcy przyznają, że aktywność sejsmiczna nawet jak na ten region jest bardzo rzadka i nietypowa.

Trzęsienia ziemi na wyspie, które pojawiają się regularnie od końca lipca, są związane ze zderzeniem australijskiej oraz eurazjatyckiej płyty tektonicznej tuż pod archipelagiem – twierdzą geolodzy. Ciśnienie wywierane przez dwie płyty wyzwala aktywność wzdłuż określonego uskoku geologicznego znanego jako powrotnym łukiem Floresa, który znajduje się na północ od wyspy Lombok i biegnie mniej więcej od wschodniego krańca wyspy Jawy do Timoru.

„Najwidoczniej są różne fragmenty uskoku, które zostały wprawione w ruch i uwalniają zgromadzoną przez lata energię” – powiedział Chris Elders, ekspert w dziedzinie tektoniki płyt i geologii strukturalnej na Uniwersytecie Curtin w Zachodniej Australii.

Dlaczego odnotowano tak wiele wstrząsów Lombok doświadczył dwóch silnych trzęsień ziemi w dn. 29 lipca oraz 5 sierpnia. W niedzielę 19 sierpnia pojawiły się kolejne dwa główne trzęsienia oraz wstrząsy wtórne; najsilniejszy miał 6,9 stopnia w skali Richtera. Elders zauważa, że aktywność sejsmiczna wzrosła, gdyż różne części uskoku zaczęły się ześlizgiwać lub zostały wprawione w ruch. Jednak dokładne podanie przyczyny występowanie tych wstrząsów jest trudne – oprócz tego, że dochodzi do uwolnienia nagromadzonej energii. „Uskok będzie się okresowo poruszać, gdy rośnie w nim ciśnienie” – powiedział Danny Hilman Natawidjaja, starszy geolog z Indonezyjskiego Instytutu Nauk.

Mieszkańcy Lombok śpią na ulicach, gdyż obawiają się nie tylko kolejnych wstrząsów, ale jeszcze silniejszego trzęsienia, który może jak w 2004 roku wyzwolić śmiercionośną falę tsunami.

O ile nie jest niczym niezwykłym, że silnym trzęsieniom ziemi towarzyszą dziesiątki wstrząsów wtórnych, ale kolejna seria wstrząsów o podobnej skali jest tajemnicza i bardziej specyficzna.


Adang Surahman, ekspert od trzęsień ziemi w Indonezji w Bandung Institute of Technology, opisał serię wstrząsów jako „dość niezwykłą” – i co gorsza – kolejne wstrząsy mogą być w drodze. „Zwykle minie trochę czasu, zanim pojawi się kolejne poważne trzęsienie, gdyż energia zostaje wyzwolona” – powiedział Surahman. „Ale na Lombok po trzęsieniach ziemi mieliśmy jeszcze silniejsze wstrząsy. Należy być ostrożnym i przygotować się na najgorsze” – podkreśla Surahman.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o