To nie koniec trzęsień ziemi na indonezyjskiej wyspie Lombok. Będą kolejne, jeszcze silniejsze

Indonezja Lombok trzęsienie ziemi

Indonezyjska wakacyjna wyspa Lombok została już niemal doszczętnie zniszczona przez serie potężnych trzęsień ziemi w ciągu ostatnich trzech tygodni, które zabiły od 29 lipca ponad 500 osób i pozostawiły setki tysięcy ludzi bez dachu nad głową. Nasuwa się pytanie – co się dzieje i czy mogą to być dopiero wstrząsy wstępne przed głównym trzęsienim, który może nadejść w każdej chwili?

Archipelag Indonezji, składający się z 18 307 rozproszonych wysp, leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie, gdzie dochodzi do kolizji płyt tektonicznych, a co za tym idzie najczęstych erupcji wulkanów oraz trzęsień ziemi. Jednak naukowcy przyznają, że aktywność sejsmiczna nawet jak na ten region jest bardzo rzadka i nietypowa.

Trzęsienia ziemi na wyspie, które pojawiają się regularnie od końca lipca, są związane ze zderzeniem australijskiej oraz eurazjatyckiej płyty tektonicznej tuż pod archipelagiem – twierdzą geolodzy. Ciśnienie wywierane przez dwie płyty wyzwala aktywność wzdłuż określonego uskoku geologicznego znanego jako powrotnym łukiem Floresa, który znajduje się na północ od wyspy Lombok i biegnie mniej więcej od wschodniego krańca wyspy Jawy do Timoru.

„Najwidoczniej są różne fragmenty uskoku, które zostały wprawione w ruch i uwalniają zgromadzoną przez lata energię” – powiedział Chris Elders, ekspert w dziedzinie tektoniki płyt i geologii strukturalnej na Uniwersytecie Curtin w Zachodniej Australii.

Dlaczego odnotowano tak wiele wstrząsów Lombok doświadczył dwóch silnych trzęsień ziemi w dn. 29 lipca oraz 5 sierpnia. W niedzielę 19 sierpnia pojawiły się kolejne dwa główne trzęsienia oraz wstrząsy wtórne; najsilniejszy miał 6,9 stopnia w skali Richtera. Elders zauważa, że aktywność sejsmiczna wzrosła, gdyż różne części uskoku zaczęły się ześlizgiwać lub zostały wprawione w ruch. Jednak dokładne podanie przyczyny występowanie tych wstrząsów jest trudne – oprócz tego, że dochodzi do uwolnienia nagromadzonej energii. „Uskok będzie się okresowo poruszać, gdy rośnie w nim ciśnienie” – powiedział Danny Hilman Natawidjaja, starszy geolog z Indonezyjskiego Instytutu Nauk.

Mieszkańcy Lombok śpią na ulicach, gdyż obawiają się nie tylko kolejnych wstrząsów, ale jeszcze silniejszego trzęsienia, który może jak w 2004 roku wyzwolić śmiercionośną falę tsunami.

O ile nie jest niczym niezwykłym, że silnym trzęsieniom ziemi towarzyszą dziesiątki wstrząsów wtórnych, ale kolejna seria wstrząsów o podobnej skali jest tajemnicza i bardziej specyficzna.


Adang Surahman, ekspert od trzęsień ziemi w Indonezji w Bandung Institute of Technology, opisał serię wstrząsów jako „dość niezwykłą” – i co gorsza – kolejne wstrząsy mogą być w drodze. „Zwykle minie trochę czasu, zanim pojawi się kolejne poważne trzęsienie, gdyż energia zostaje wyzwolona” – powiedział Surahman. „Ale na Lombok po trzęsieniach ziemi mieliśmy jeszcze silniejsze wstrząsy. Należy być ostrożnym i przygotować się na najgorsze” – podkreśla Surahman.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o