Belgia: Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego

W Brukseli i całym regionie stołecznym został podniesiony do najwyższego stopień zagrożenia terrorystycznego – ogłosiły oficjalnie w nocy z piątku na sobotę władze Belgii. Wstrzymano kursowanie metra i ostrzeżono mieszkańców, żeby unikali przebywania w tłumie z powodu „poważnego” zagrożenia atakiem.

Czwarty, najwyższy poziom oznacza „poważne i bezpośrednie zagrożenie”. W pozostałej części kraju nadal obowiązuje trzeci stopień alertu. Nie wyjaśniono, z jakiego powodu podwyższono stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego.

Belgia zagrozenie terrorystyczne

Jak mówił na antenie TVN24 korespondent w Brukseli Maciej Sokołowski, to pierwsza taka decyzja od 2007 roku.

– Nieoficjalnie prasa pisze, że może być to związane z poszukiwaniami jednej z osób, która brała udział w zamachu w Paryżu, Salaha Abdeslama – powiedział.

Dodał, że miał on być widziany w ostatnich dniach w Brukseli w jednej z dzielnic. – Chociaż policja oficjalnie tego nie potwierdza, pojawiają się sugestie, że obława cały czas trwa – relacjonował Sokołowski.

Wstrzymane metro, ostrzeżenia

W Brukseli wstrzymano kursowanie metra i ostrzeżono mieszkańców, aby unikali przebywania w tłumie z powodu „poważnego” zagrożenia atakiem.

– Rada dla ludności jest taka, aby unikać miejsc, takich jak centra handlowe, sale koncertowe i publiczne środki transportu – powiedział rzecznik rządowego centrum kryzysowego.

Informacja centrum pojawiła się na jego stronie internetowej, gdzie podano, że „na polecenie policji” zamknięto cztery główne stacje metra. Mają też zostać odwołane mecze piłkarskie na stadionach położonych w ich pobliżu.

Ślady prowadzą do Belgii

Po krwawych atakach w Paryżu sprzed tygodnia prowadzący dochodzenie ustalili, że ślady zamachowców prowadzą do Belgii.

O zorganizowanie zamachów w stolicy Francji podejrzany jest Belg marokańskiego pochodzenia, 28-letni Abdelhamid Abaaoud. Jednym z zamachowców samobójców był mieszkający w Belgii Francuz Bilal Hadfi.

W czwartek belgijska policja przeprowadziła w rejonie Brukseli sześć operacji, związanych z „ludźmi z jego otoczenia” – ujawnił przedstawiciel belgijskiej prokuratury.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.