Manewry „Zapad-2017” budzą obawy już nie tylko w Polsce, czy krajach bałtyckich, ale również na podtruwanej propagandowym narkotykiem Białorusi.

Przypomnijmy: tegoroczna edycja rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych ma odbyć się w dniach 14-20 września. Udział weźmie w nich ok. 13 tys. żołnierzy, z czego 3 tys. rosyjskich. Tak przynajmniej wynika z danych oficjalnych.

Putinowsko-łukaszenkonwskie harce będą pilnie śledzone przez wojskowych obserwatorów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Otwartym tekstem zapowiedział to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Dodatkowym zmartwieniem dla Zachodu jest fakt, że z głównych manewrów ni stąd ni zowąd „wypączkowały” manewry wstępne, przewidziane jeszcze na sierpień. Zupełnie, jak w rosyjskiej matrioszce.

Historia Moscovii uczy wielu rzeczy. Na przykład tego, że gdy przychodzi ona z bratnią pomocą militarną – to jej wojska już z kraju „beneficjenta” pomocy nie wychodzą, chyba że zostaną do tego zmuszone.

Na możliwość recydywy takiego postępowania wskazał m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, mówiąc: „Rosja może pozostawić część sił na terenie Białorusi i zmienić układ sił”.

Białorusini, którym nie w smak taki rozwój wypadków, zareagowali prymitywną, ale warunkach reżimu autorytarnego i tak bardzo donośną kampanią społeczną, opartą o rozklejanie plakatów.

Gdyby dotrwały one do 21 sierpnia – to wtedy zaczynają się ćwiczenia wstępne – to „bratnia pomoc” będzie mogła przeczytać m.in. „rosyjski żołnierzu, wracaj do domu” lub „gdzie rosyjska armia, tam wojna”, etc.

Jak tłumaczą pragnący zachować anonimowość aktywiści, którzy stoją za akcją, pierwsze hasło jest nawiązaniem do sloganu z początku okupacji Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polski przez RKKA.

„Hasło jest o tyle aktualne, że Białoruś cały czas pozostaje pod rosyjską okupacją” – tłumaczą aktywiści. Jednocześnie zapowiadają generalną demonstrację przeciw manewrom. Miałaby się ona odbyć 8 września.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o