Na biegunie północnym jest tera 20 stopni więcej niż zwykle – odwilż

W Arktyce po rekordowo ciepłym lecie, przyszła „gorąca” zima.

Temperatura w Arktyce przez cały listopad i grudzień była wyższa o 5 st. C od średniej, a lód morski miał prawie najmniejszy zasięg w historii pomiarów jego powierzchni. Meteorolodzy obliczają, że w święta temperatura w Arktyce, może być wyższa aż o 20 st. C niż zwykle w tym czasie.

Raz na tysiąc lat

– W czasach sprzed epoki przemysłowej, takie fale upałów, zdarzały się bardzo rzadko, spodziewalibyśmy się, że występują one co 1000 lat – mówi Dr Friederike Otto, pracownik naukowy Oxford’s Environmental Change Institute. Jak podkreśliła, jest pewna, że pogoda ta związana jest z antropogenicznymi zmianami klimatu.

– Używaliśmy kilku różnych metod modelowania klimatu i przeprowadziliśmy wiele obserwacji. We wszystkich znajdujemy to samo – takie ocieplenie nie miałoby miejsca bez działalności człowieka – mówi.

Odwilż

Prognozy pogody wokół bieguna północnego przewidują temperaturę około 0 st. C w czasie świąt.
Ciepłe powietrze z północnego Atlantyku płynie aż do Bieguna Północnego poprzez Spitsbergen (największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym) , formując chmury, które zapobiegają ucieczce ciepła. Jak wyjaśnia Dr Otto, redukcja lodu morskiego przyczynia się do „sprzężenia zwrotnego”. – Jeśli kula ziemska się nagrzewa, zmniejsza się obszar lodu morskiego i lodu na ziemi – tłumaczy. Miejsce lodu zajmuje ciemniejsza od niego woda, która absorbuje (pochłania) promienie słoneczne, a nie je odbija.

Modele prognostyczne wskazują, że istnieje około 2 proc. szans na występowanie takich upałów co roku. Dla ekosystemu jest bardzo niebezpieczne. Zamrażanie i odwilż – na zmianę – już utrudniają reniferom poszukiwanie jedzenia.

Prognoza temperatury na świecie na 29 grudnia 2016
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Na biegunie północnym jest tera 20 stopni więcej niż zwykle – odwilż”

  1. Co za bzdury! Z zamieszczanych wcześniej artykułów wynika, że administrator tego portalu jest zwolennikiem teorii globalnego ocieplenia powodowanego przez ludzi. Nie chcę wdawać się w polemikę odnośnie tej kwestii, natomiast pragnę napisać na temat bezsensu bezkrytycznego powielania materiałow publikowanycvh w mediach.Rzeczywiście, artykuł w j. angielskim na wyżej wymieniony temat ukazał się na wielu portalach, ale treść oraz interpretacje zawarte w tym artykule są całkowicie mylne! Każdy może sobie sprawdzić na Internecie, jaka jest aktualna temperatura na Biegunie Północnym i na Morzu Arktycznym. Aktualnie temperatura powietrza waha się pomiędzy -20 i – 26 C i jest zgodna z wieloletnią średnią normą o tej porze roku. Pisząc „odwilż”autor chyba miał na myśli temperaturę wody pod lodem…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.