„Bill” wdarł się na ląd. Burza tropikalna może przynieść powodzie i tornada. Burze tropikalna uderzyła o wybrzeże Teksasu

burza tropikalna Bill

Mieszkańcom Teksasu pogoda nie sprzyja. We wtorek o wybrzeże uderzyła burza tropikalna Bill. W wielu miejscach wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem i obfitymi opadami deszczu. Żywioł może przyczynić się również do powstania tornad.

Trzy tygodnie po potężnej powodzi, w której zginęło 30 osób, mieszkańcy Teksasu zmagają się z kolejnym żywiołem. We wtorek 16 czerwca tropikalna burza Bill nadciągnęła znad Zatoki Meksykańskiej i uderzyła o wybrzeże. Przyniosła ulewny deszcz i silny wiatr dochodzący nawet do 160 km/h.

burza tropikalna Bill

Paraliż ruchu morskiego

To już druga burza tropikalna w tym sezonie, która pojawiła się w pobliżu elektrowni jądrowej w miejscowości Bay City w hrabstwie Matagorda. Jak informują lokalne media, żywioł nie spowodował poważnych uszkodzeń. Mimo to ze względów bezpieczeństwa ewakuowano pracowników platform.

Ruch statków największego portu petrochemicznego USA w Houston i portów w Galveston i mieście Teksas został wstrzymany.

Władze hrabstwa Harris w Teksasie podniosły stopień zagrożenia z drugiego na trzeci poziom. Hrabstwo jest obecnie w stanie wysokiej gotowości.

Możliwe tornada

Synoptycy prognozują, że Bill będzie przemieszał się po kraju na zachód od Dallas. Przynosić będzie obfite opady deszczu. Nie wykluczają również powstania tornad. Amerykańskie Centrum szacuje, we wschodniej części stanu Teksas może spaść nawet do 200 l/mkw. deszczu, we wschodniej części stanu Oklahoma – do 100 l/mkw. Istnieje ryzyko powodzi błyskawicznych i podtopień.

Zagrożenie powodziowe wniesiono także w stanie Oklahoma i Luizjana.

Prognoza trasy burzy tropikalnej Bill burza tropikalna Bill

Skutki burzy tropikalnej będą odczuwalne do końca tego tygodnia.

Źródło: Reuters TV, NOAA, tvn meteo Autor: PW/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.