Blisko III Wojny Światowej: Uzbrojony nuklearny bombowiec USA przeleciał wzdłuż granicy Korei Północnej

Bombowiec USA przelatuje koło granicy Korei Północnej III wojna światowa

Prezydent USA Donald Trump zaryzykował konflikt po tym, jak dziś jeden z jego bombowców B-1B przeleciał obok granicy Korei Północnej, wywołując obawy przed wybuchem III wojny światowej.

Wojsko południowokoreańskie potwierdziło, że odrzutowiec przeleciał nad Półwyspem Koreańskim w ramach wspólnych powietrznych ćwiczeń.

Korea Północna potępiła ten ruch, który pchnął narody na krawędź wojny nuklearnej.

Bombowiec wyleciał z bazy na wyspie Guam i dołączył do amerykańskich myśliwców F-22 i F-35.

 Amerykański bombowiec B-1B, samoloty F-35A i F-35B latają z myśliwcami F-16 i F-15K z Korei Południowej
Amerykański bombowiec B-1B, samoloty F-35A i F-35B latają z myśliwcami F-16 i F-15K z Korei Południowej

Ćwiczenia, które rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku, są prowadzone w okresie zwiększonych napięć na półwyspie.

Samoloty przybyły na Półwysep Koreański po tym jak Korea Północna przetestowała w zeszłym tygodniu to, co nazwano najbardziej zaawansowaną międzykontynentalną rakietą balistyczną (ICBM), która mogłaby trafić w kontynent amerykański.

Kim Dzong Un, przemawiając przez swoją oficjalną agencję informacyjną KCNA, powiedział w weekend, że Trump „błagał o wojnę nuklearną”, organizując ćwiczenia. Nazwał także Trumpa „szaleńcem”.

Korea Północna potępiła manewry wojskowe przy jej granicy mówiąc że jest to prowokowanie wojny nuklearnej
Korea Północna potępiła manewry wojskowe odbywające się przy jej granicy mówiąc że jest to prowokowanie wojny nuklearnej

Korea Północna gwałtownie skrytykowała ćwiczenia, mówiąc, że manewry przyspieszą „autodestrukcję” USA i Korei Południowej.

Chiny i Rosja zaproponowały, aby Stany Zjednoczone i Korea Południowa przerwały ćwiczenia wojskowe w zamian za wstrzymanie programów broni nuklearnej przez Koreę Północną.

Rosja ma również otwarte kanały komunikacyjne z Koreą Północną, a Moskwa jest gotowa wywierać wpływ na Pjongjang, powiedział wczoraj rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Igor Morgulow.

źródło: www.dailystar.co.uk
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o