Bomba wodna spadła na Japonię. Nawet 450 mm deszczu w ciągu dwóch dni

japonia deszcz powodz

Prognozy na kolejne dni niewieszczą nic dobrego, spadnie jeszcze więcej deszczu.

W czwartek władze Japonii nakazały ewakuację tysięcy mieszkańców z obrzeży starożytnej stolicy – Kioto – po historycznych deszczach, które dokonały spustoszeń tego zachodniego regionu, a meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi ulewnymi deszczami.

japonia deszcz powodz

japonia deszcz powodz

Około 160 tysięcy osób zostało wezwanych do ewakuacji w całym regionie, gdy urzędnicy podkreślają, że opady, których intensywność jest określana przez służby meteorologiczne jako historyczne, mogą potrwać do niedzieli.

„Wymagana jest maksymalna ostrożność” – oświadczył synoptyk japońskiej agencji meteorologicznej (JMA) na konferencji prasowej, ostrzegając o możliwościach osuwiskach oraz skutkami silnych wiatrów.

Niestety, mamy już pierwszą ofiarę śmiertelną powodzi. 59-letni mężczyzna zmarł w zachodniej prefekturze Hyogo, gdyż został wessany przez wodę do rury kanalizacyjnej, a dwoje innych zostało rannych, kiedy rzucili się ofierze na ratunek – donosi publiczny nadawca NHK.

Nakazy ewakuacji rozszerzyły się na niektóre odległe części Kioto, a agencja informacyjna Kyodo podaje, że dotyczyła ona 16 tys. osób. Ujęcia telewizyjne pokazują wezbraną rzekę Kamo przepływającą przez centrum miasta.

Ulewne deszcze związane sa z napływem bardzo wilgotnego powietrza z południa, które zderzyło się z pozostałościami po tajfunie, który zabił w Korei Południowej co najmniej jedną osobę, a kolejna została uznana za zaginioną.

Do czwartkowego popołudnia na najmniejszą część głównej wyspy Sikoku spadło 457 mm deszczu. Meteorolodzy przewidują, że kolejna doba może przynieść kolejne 400 mm.

Tajfun Prapiroon powstał na początku tygodnia nad wodami Morza Japońskiego, zanim osłabł do tropikalnej depresji. Gwałtownie rosnący w siłę tajfun Maria narodził się nad bardzo ciepłymi wodami Oceanu Spokojnego. Według meteorologów z Pacyficznego Centrum Ostrzegania przed Tajfunami będzie dalej się umacniał i prawdopodobnie jako tajfun trzeciej lub czwartej kategorii uderzy w Okinawę na początku przyszłego tygodnia.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o