Bombowce strategiczne Rosji atakowały dziś cele w Syrii

W ramach ataków na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3, Tu-160 i Tu-95MS wystrzeliły 34 pociski manewrujące na cele w prowincjach Aleppo i Idlib – oświadczył we wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Powołując się na przedstawiciela Pentagonu agencja Reutera poinformowała wcześniej tego samego dnia, że Rosja wykorzystała bombowce strategiczne i pociski manewrujące woda-ziemia do atakowania wybranych celów w Syrii. Waszyngton został o tym powiadomiony przez rosyjskie władze.

Rosja nalot

Reuters podkreśla, że amerykańskie ministerstwo obrony dostało w tej sprawie oficjalną notę od Rosjan. Ma to związek z podpisanymi przez obie strony protokołami dotyczącymi bezpieczeństwa w powietrzu. Rozmówca Reutera dodał, że jednym z celów bombardowań miało być uznawane za stolicę Państwa Islamskiego (IS) miasto Ar-Rakka w prowincji o tej samej nazwie.

O atakach z wykorzystaniem pocisków manewrujących na Rakkę informowały wcześniej tego dnia także światowe media. Według francuskiego dziennika „Le Monde” pociski wystrzelono we wtorek rano z rosyjskich okrętów znajdujących się na Morzu Śródziemnym. Dziennik pisze, że pociski manewrujące przeleciały nad terytorium Turcji.

Tu-22M3 Tu-22M3

Tu-160 Tu-160

Tu-95MS Tu-95MS

Kalibrami w IS

Rosyjska agencja RBK podała, że pociski manewrujące woda-ziemia Kalibr zostały odpalone z okrętu podwodnego. Powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Rosji agencja przekazała, że wystrzelił je konwencjonalny okręt podwodny „Rostow-na-Donu”, płynący z rejonu operowania Floty Północnej do Noworosyjska nad Morzem Czarnym. Źródło RBK podkreśliło, że był to pierwszy w historii Rosji atak pociskami manewrującymi z okrętu podwodnego na pozycje realnego przeciwnika.

RBK poinformowała, że celami były bazy treningowe, sztaby, składy broni i amunicji oraz punkty dyslokacji oddziałów bojowników IS.

„Obecnie trwa silny atak Rosjan na Rakkę, co dowodzi, że oni także zaczynają mieć świadomość zagrożeń (ze strony tzw. Państwa Islamskiego)” – twierdzi cytowane przez agencję Reuters źródło we francuskim rządzie.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP, Interfax, tvn24

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o