Bośnię i Hercegowinę nękają gigantyczne powodzie. Ponad milion osób bez dachu nad głową

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódźW Bośni i Hercegowinie ponad milion ludzi – co stanowi ponad jedną czwartą mieszkańców – ucierpiało w powodziach – ogłosił w poniedziałek wicepremier i szef MSZ BiH Zlatko Lagumdżija. Porównał on skutki powodzi do zniszczeń wojennych z lat 1992-95.

 

Powódź, z którą od 12 maja walczą Bałkany jest, jak twierdzą synoptycy, największą od 120 lat. Nie wiadomo ile dokładnie osób zginęło, ponieważ władze w Belgradzie nie chcą wyjawiać tych informacji, aż do zakończenia operacji ratunkowej – donosi PAP. Najbardziej dotknięte przez powódź na Bałkanach są miasto Bosanski Szamac (jest całkowicie pod wodą) i Bijeljina – w sobotę wezbrała rzeka i przerwała wały przeciwpowodziowe. Konieczna była ewakuacja około 10 tysięcy ludzi. Równie tragiczna sytuacja jest w miasteczkach położonych na terenie BiH, gdzie zeszły lawiny błotne, powodując ogromne zniszczenia.

Sytuacja jest krytyczna na całej długości Sawy (największy dopływ Dunaju), uchodzącej do Dunaju w Belgradzie. Wciąż trwa akcja ratunkowa.W wielu miastach, uwięzieni na dachach mieszkańcy musieli być ratowani za pomocą helikopterów. Ekipy ratunkowe i żołnierze przy pomocy łodzi i śmigłowców starają się dotrzeć do poszkodowanych. Do tej pory ewakuowano blisko 20 tysięcy ludzi, w tym zwłaszcza w Obrenovacu, położonym pod Belgradem. Deszcz na Bałkanach nieustannie pada od wtorku. W niektórych rejonach spadło do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

– Skutki powodzi są przerażające. Zniszczenia materialne są nie mniejsze niż te spowodowane przez wojnę. W czasie wojny wielu ludzi straciło wszystko, dziś znów pozostali z niczym – powiedział wicepremier.

Wskazał, że ponad milion ludzi nie ma dostępu do zasobów czystej wody. Ponad 100 tysięcy domów mieszkalnych i innych budynków nie nadaje się już do użycia. Zginęło co najmniej 38 osób i liczba ta prawdopodobnie wzrośnie.

Ulewne deszcze spowodowały wezbranie rzek i ponad 2 tysiące przypadków osunięć ziemi. W niektórych najbardziej dotkniętych powodziami miejscach woda zaczęła opadać, odsłaniając skalę zniszczeń. Domy zostały zmyte przez wodę lub zalane mułem, we wsiach leżą ciała martwych zwierząt gospodarskich. Ewakuowano 500 tysięcy ludzi. Od czasów wojny z lat 90. Bośnia nie przeżyła ucieczki ludzi z ich domów na tak wielką skalę.

Tegoroczne powodzie na Bałkanach są największe od 120 lat. W Serbii ewakuowano co najmniej 25 tysięcy ludzi. Nowa fala powodziowa na Sawie stwarza zagrożenie między innymi dla największej w Serbii elektrowni Nikola Tesla, leżącej 30 km od Belgradu. Wytwarza ona około połowy krajowej energii elektrycznej.

W Serbii ewakuowano co najmniej 25 tysięcy ludzi. Nowa fala powodziowa na Sawie stwarza zagrożenie między innymi dla największej w Serbii elektrowni – Nikola Tesla, leżącej 30 km od Belgradu. Wytwarza ona około połowy krajowej energii elektrycznej.

Polscy strażacy są gotowi do wyjazdu do Bośni i Hercegowiny, by pomóc w walce z powodzią, która nawiedziła ten region. Grupa kilkunastu strażaków ze specjalistycznym sprzętem może wyjechać w środę – powiedział rzecznik prasowy PSP Paweł Frątczak. Pomoc krajom dotkniętym klęską żywiołową zaoferowało do tej pory 14 pańśtw Unii Europejskiej. Dwa samoloty z pomocą humanitarną wysłała także Rosja.

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź

Bośnia i Hercegowina gigantyczna powódź
Duża konstrukcja uderza w most

Ogromny obszar zniszczeń

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o