Brama do piekła na Ziemi – miejsce, które płonie od 42 lat

brama do piekła - miejsce które wiecznie płonieDerweze (po turecku „brama”) to wioska znajdująca się w Turkmenistanie na pustyni Kara-kum. mieszka tam około 400 osób i gdyby nie fakt, że znajduje się tam „brama do piekła” to nikt by o tej wiosce nie usłyszał.

Pod powierzchnią pustyni na której znajduje się wioska znajduje się bogactwo gazu ziemnego. Wyniki badań przeprowadzonych przez sowieckich geologów doprowadziły do odwiertów w rejonie Derweze. W 1971 przewiercono się do płytko znajdujących się złóż gazu.

brama do piekła - miejsce które wiecznie płonie

Niestety doszło do dramatycznego wydarzenia czyli obniżenia ciśnienia złożowego, a podłoże na którym znajdowała się wiertnia zapadło się co doprowadziło do powstania depresji mierzącej około 70 metrów.

Metan, który wydobywał się z zapadliska ma większy wpływ na efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla. Naukowcy nie chcąc doprowadzić do nadmiernego ujścia gazu do atmosfery postanowili podpalić zapadlisko. Przewidywano wtedy, że będzie płonąć kilka dni. Niestety przewidywania te były błędne ponieważ  po 42 latach pali się nadal.

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.