Brytyjczycy szykują się największy sztorm od 144 lat

Synoptycy z Met Office rozpoczęli ostrzeganie Brytyjczyków przed wyjątkowo ciężką zimą, której towarzyszyć będą częste wichury oraz intensywne opady. Tak ekstremalnej pogody na Wyspach nie było od co najmniej 144 lat – donosi Express.co.uk.

Trzy miesiące wyjątkowo ciężkiej pogody ma być spowodowane zjawiskiem super El Nino, co może okazać się bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla przebywających na Wyspach Brytyjskich.

sztorm Wielka Brytania

Prognoza Met Office ostrzega przed skutkami takich nawałnic – wichury mogą powodować poważne zniszczenia, ulewy – powodzie, a temperatura na początku 2016 roku może się obniżać do -14 stopni Celsjusza.

Eksperci od klimatu zaalarmowali rady, operatorów transportu, a nawet służby ratownicze przed El Nino – które „jest na dobrej drodze, by stać się najsilniejszym niż kiedykolwiek w historii”.

Powodzie wywołane przez El Nino (ociepleniem Oceanu Spokojnego) – ma wywołać zjawiska podobne do zimy 2013 roku, kiedy na terenie całej Wielkiej Brytanii zapanował chaos, a 17 osób straciło życie.

„Ryzyko wietrznej i sztormowej pogody jest większe niż zwykle. Istnieje wyraźne przesunięcie w kierunku większych opadów” – podkreślają meteorolodzy z Met Office. Umiarkowane El Nino zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia częstości depresji atlantyckich docierających nad Wielką Brytanię, tym samym przyczyniając się do bardziej wilgotnych warunków niż zwykle” – podaje Met Office.

Ostatnie El Nino, które wystąpiło sześć lat temu, sprawiło. że Wielka Brytania została sparaliżowana przez najcięższą zimą od dziesięcioleci, której towarzyszyły ostre mrozy, temperaturach poniżej zera, intensywne opady śniegu trwające od początku grudnia do końca marca. W tym roku sytuacja może się powtórzyć, włącznie z całodniowymi paraliżami lotnisk oraz kilkudniowych przerw w dostawach prądu.

Thomas Schafernaker, meteorolog Met Office, ostrzega: „To El Nino ma szanse stać się najsilniejsze od dziesięcioleci.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.