Budzi się potężny wulkan! Europie grozi gigantyczne tsunami i niszcząca eksplozja

KATASTROFA

Wiele państw świata nie zdążyło się jeszcze uporać z naprawianiem szkód po niedawnym przejściu huraganów oraz orkanów, jednak specjaliści już dziś ostrzegają przed kolejnym gigantycznym kataklizmem. Wulkan Cumbre Vieja, należący do archipelagu Wysp Kanaryjskich, budzi się właśnie po raz pierwszy od długiego czasu i może poważnie zagrozić tysiącom osób oraz ich dobytkowi.

Cumbre Vieja tworzył wielkie tsunami już w przeszłości.

Tsunami Cumbre Vieja

Ostatnie miało miejsce około osiem tysięcy lat temu.Ostatni rój trzęsień ziemi w pobliżu wulkanu zarejestrowano 7 października 2017 r. Hiszpańscy naukowcy zapowiadają, że poświęcą mu zdecydowanie więcej uwagi, aby postarać się zapobiec sytuacji, która z jego przyczyny miała miejsce około 8 tys. lat temu.

Fala tsunami po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja

Wtedy to wybuch i towarzyszące mu trzęsienia ziemi spowodowały gigantyczne tsunami z falami wysokości 20 metrów. Działanie wulkanu doprowadziło do całkowitego zdewastowania wybrzeży Islandii, Norwegii, czy też Wielkiej Brytanii.

Cumbre Vieja

Specjaliści chcą więc zrobić wszystko, aby sytuacja ta nie powtórzyła się współcześnie. Nie wiadomo jednak, czy uda im się ograniczyć siłę wybuchu, ponieważ nigdy wcześniej na tym obszarze nie zaobserwowano podobnego wzmożenia sejsmicznego, jak obecnie.

Tsunami Cumbre Vieja

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
&Ojciec Tadeusz dyrektor Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ojciec Tadeusz dyrektor
Gość
Ojciec Tadeusz dyrektor

Ocaleje tylko polska i izrael!!!

&
Gość
&

dwa narody wybrane jedyne i wyjątkowe