Burza magnetyczna szalała nad Ziemią

Mimo ciszy na słońcu w dniu wczorajszym nad Ziemią rozszalała się duża burza magnetyczna. Jej przyczyną jest powstanie dużej dziury koronacyjnej na słońcu. Współczynnik fluktuacji magnetycznej osiągnął poziom KP7 – wystarczająco duży aby na terenie naszego kraju spróbować zobaczyć zorzę polarną.

Burze geomagnetyczne, które powodują powstanie zorzy polarnej pochodzą od potężnego koronalnego wyrzutu masy (CME) w kierunku Ziemi lub dziur koronalnych, które napędzają w kierunku naszej planety wiatr słoneczny.

Zorza polarna – jakość nagrania: ULTRA HD!

W dniu wczorajszym atmosfera naszej planety zaczęła być bombardowana dużym strumieniem cząsteczek plazmy wyemitowanych przez naszą gwiazdę. Tym razem  wszystko za sprawą powstania dziury koronalnej, która znajduje się w południowo-zachodniej części naszej gwiazdy.

Współczynnik planetarnej fluktuacji magnetycznej KP

Burza spowodowała, że indeks planetarny Kp doszedł do poziomu 7. W przypadku tak wysokiego poziomu można próbować dostrzec zorzę polarną nad Polską szczególnie na północy. Jeżeli indeks fluktuacji magnetycznej doszedł by do poziomu KP8 wtedy na pewno widoczna była by zorza polarna z terytorium naszego kraju.

Zasięg zorzy polarnej podczas burzy magnetycznej

Na widocznej zachodniej stronie tarczy słonecznej powracają dawne rejony plam, które przyniosą wzrost aktywności słońca w najbliższych dniach.

Aktualnie aktywne regiony plam na słońcuAktualnie aktywne regiony plam na słońcu

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.