aktywność słoneczna 2013Naukowcy z Królewskiej Akademii Inżynierii naciskają na brytyjski rząd by stworzył plany na wypadek ekstremalnej burzy słonecznej. Statystycznie do takiej dochodzi co 100 – 200  lat. Od kiedy człowiek wszedł w erę kosmiczną, takiego zdarzenia jeszcze nie było – informuje serwis sky.com.

Duża burza słoneczna mogłaby spowodować ogromne straty na całym świecie. Miliony ludzi może stracić zasilanie, obiekty i satelity poruszające się w kosmosie zostaną uszkodzone co może skutkować globalnym paraliżem komunikacyjnym tysiące transformatorów i urządzeń elektrycznych na ziemi zostanie spalone a co najgorsza większość systemów chłodzenia elektrowni atomowych. Co więcej, ogromne obszary naszej planety mogą zostać strawione przez potężne pożary.

aktywność słoneczna 2013

Burza magnetyczna powoduje zaburzenie  pola magnetycznego Ziemi, które trwa wiele godzin. Wywołane jest to  przez oddziaływanie magnetyczne cząstek naładowanych pochodzących ze Słońca i wchłoniętych przez magnetosferę Ziemi.

Do ostatniej ekstremalnej burzy słonecznej doszło 1 września 1859 roku a 12 godzin później dotarła do nas potężna burza magnetyczna, która na stałe zapisała się w kartach historii.

W całej Europie i Ameryce wystąpiły wtedy awarie sieci telegraficznej. Prawie na całym świecie można było zobaczyć zorzę polarną nawet na Karaibach i w Polsce. Gdyby dziś doszło do takiej burzy słonecznej doszło by do globalnej katastrofy.
Eksperci z Królewskiej Akademii Inżynierii ostrzegają, że powtórka z 1859 roku jest nieunikniona. Nasze przesłanie brzmi: nie panikuj, ale bądź przygotowany. Nawigacja satelitarna będzie raczej bezużyteczna. Dlatego radzę kierowcom, by zaopatrzyli się w mapę drogową.

Obecnie sieć energetyczna jest powiązana i duża burza magnetyczna wywoła efekt domina. Spowoduje to niewyobrażalne straty. Zostaną zniszczone transformatory w stacjach przekaźnikowych. Nie wiadomo, jak długo może potrwać przywrócenie sieci pełnej funkcjonalności. To zależy bowiem indywidualnie od każdego z państw.

Nie możemy być zaskoczeni jeżeli dojdzie do takiego zjawiska bo jest to normalnością ale niestety nasza infrastruktura elektryczna odbiorniki itp nie są na to przygotowane. . .

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o