Burza słoneczna z 1859 roku spowodowała by reset cywilizacji

1 wrześnie 1859 roku na słońcu doszło do największego rozbłysku słonecznego w ostatnich czasach, który spowodował liczne awarie sieci telegraficznych na świecie. Można było wtedy obserwować zorzę polarną z każdego zakątka świata. Scenariusz ten może powtórzyć się w każdej chwili.

Do burzy słonecznej doszło 1 wrześnie 1859. Słońce wyrzuciło ogromny obłok plazmy, który trafił ziemię. Co ciekawe musiał mieć on ogromną prędkość gdyż zazwyczaj plazma wyrzucona przez słońce potrzebuje średnio 2 -3 dni aby dotrzeć do Ziemi a wtedy wpadła z ogromną prędkością zaledwie po 18 godzinach.

Tamtejsze wydarzenia na słońcu uszkodziły sieć telegraficzną w Europie i Ameryce. Telegrafy  zapalały się i doprowadzały do licznych pożarów a mimo, iż były odłączone od baterii  były w stanie w tamtym czasie przesyłać wiadomości .

Zorza polarna widoczna wówczas na całym świecie, została zaobserwowana nawet na Karaibach, a w Górach Skalistych była tak jasna, że blask obudził kopaczy złota, którzy zaczęli przygotowywać śniadanie, myśląc, że to już ranek.

Plamy na słońcu z których powstał rozbłysk w 1859 rokuplamy na słońcu z 1859 roku

Burza słoneczna takich rozmiarów dzisiaj miałaby katastrofalne skutki

W raporcie National Research Council of the National Academies of Sciences (Amerykańska Akademia Nauk) naukowcy ostrzegają, że skutki takiej samej burzy w dzisiejszych czasach spowodowały by globalną katastrofę. Podczas takiej burzy magnetycznej dochodzi do indukowania się siły elektromotorycznej w przewodnikach, która powoduje zniszczenie transformatorów wysokiego napięcia do czego doszło właśnie w 1859 roku.

W 1921 roku doszło do mniejszej burzy magnetycznej, która w dzisiejszych czasach na samym terenie USA uszkodziła by ok. 350 transformatorów dostarczających energii dla 130 milionów osób. Trzeba wspomnieć, że podczas takiego kataklizmu nie zostają uszkodzone jedynie sieci przesyłowe ale zdecydowana większość wszelkiego sprzętu elektronicznego np: komputery, laptopy, elektrownie atomowe…

wielka burza słoneczna uszkodziła by linie energetyczne

Burza wielkości tej z 1859 roku mogłaby zniszczyć cały system energetyczny krajów uprzemysłowionych. Spalone transformatory nie mogą być naprawione, trzeba je wymienić na nowe, a czas produkcji jednego wynosi ok. 12 miesięcy, pod warunkiem, że fabryka ma zapewnione dostawy surowca i energii, na co w takich warunkach trudno liczyć. Zapasów transformatorów prawie nie ma.

Sieci energetyczne w Europie są ze sobą mocno powiązane, co grozi reakcją łańcuchową – awaria części sieci pociąga za sobą przeciążenie innych fragmentów i kolejne awarie.

Jeżeli na słońcu dojdzie do wyrzucenia ogromnej ilości plazmy w stronę ziemi doprowadzi to do wydarzenia zwanego resetem cywilizacji, który potrwa kilkanaście miesięcy. Póki co nie jesteśmy przygotowani do takiego wydarzenia.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

11 thoughts on “Burza słoneczna z 1859 roku spowodowała by reset cywilizacji”

 1. zajebane z wikipedii bez podania żródła… brawo!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Czytając ostatnie zdanie tego, w sumie ciekawego, artykułu: „Puki co nie jesteśmy przygotowani do takiego wydarzenia”, dochodzę do wniosku, że póki co niektórzy powinni popracować nad ortografią.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2014/01/91cd08919d36c2a8f42216583acc9a16_original.gif?1389161878

  a co to? czy to fake?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. według oficjalnych danych na świecie są 437 reaktory atomowe.
  bez zasilania awaryjnego wszystkie się stopią. nawet jeśli ludzkość przetrwa globalną katastrofę to i tak zginie od promieniowania.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. @anikifadia

  Bloki z wielkiej płyty nie są na to przygotowane, zapadły by się jak domki z kart

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 6. to jak zabezpieczyc w domu telefony laptopy czy tablety

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Wkładamy takie urządzenie(u mnie to mały tablet, radio i telefon) w grubsza folie plastikowa i na to warstwa foli alu, czynność powtarzamy trzykrotnie(trzy warstwy).

   Jeżeli impuls elektromagnetyczny będzie tak duży jak przewidują to przy bardzo dużej eksplozji na słońcu to nawet odłączenie od zasilania(wyciągniecie wtyczki z gniazdka) nie pomoże.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Tylko na co komu te sprzęty bez prądu?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
    1. Tak bez prądu to one się nie przydadzą ale w ten sposób można je ochronić przed zniszczeniem więc kiedyś jak już prąd będzie to nie będzie trzeba kupować nowego sprzętu.

     Jeszcze nikt nie zagłosował.
     Proszę Czekać...
     1. Sądzę że podczas „trzaśnięcia” elektrowni, wszystkich stacji przesyłowych i kabli wysokiego napięcia, sprzęty padłyby u nas w kraju ze starości, nim doczekały się prądu, bez wątpienia przeżyłyby swoich właścicieli, którzy raczej nie mieli by wielkich szans przeżycia. Głód, zatruta woda i powietrze, choroby, katastrofy atomowe itd, sprawiłyby że raczej o swoich sprzętach każdy by zapomniał i nie myślałby o tym, kiedy usiąść sobie przy kompie, ale gdzie pochować umierających członków rodziny, lub jak uchronić pozostałe palce przed odpadnięciem. Nasza cywilizacja opiera się na energii elektrycznej, gdy jej zbraknie, odejdą też w większości ci, co są od niej uzależnieni, czyli my, ludzie. Ci co by przeżyli, myśleli by raczej o tym jak przeżyć bez prądu niż o tym jak go przywrócić, bo na wielką skale byłoby to już raczej niewykonalne 🙂 Pozdrawiam

      Jeszcze nikt nie zagłosował.
      Proszę Czekać...
     2. Trzęsienia Ziemi też nas nawiedzały. W 1443 roku odnotowano w Polsce największe trzęsienie bo miało około magnitudę 6 trzęsienie spowodowało rozległe zniszczenia kościołów i kamienic we Wrocławiu, w Krakowie i Brzegu; zginęło ok. trzydziestu osób. Gdyby dziś doszło do takiego wydarzenia było by ono dużo gorsze w skutkach…

      Jeszcze nikt nie zagłosował.
      Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.