Rozbłysk słoneczny Słońce porównanie wielkości ziemi

1 wrześnie 1859 roku na słońcu doszło do największego rozbłysku słonecznego w ostatnich czasach, który spowodował liczne awarie sieci telegraficznych na świecie. Można było wtedy obserwować zorzę polarną z każdego zakątka świata. Scenariusz ten może powtórzyć się w każdej chwili.

Do burzy słonecznej doszło 1 wrześnie 1859. Słońce wyrzuciło ogromny obłok plazmy, który trafił ziemię. Co ciekawe musiał mieć on ogromną prędkość gdyż zazwyczaj plazma wyrzucona przez słońce potrzebuje średnio 2 -3 dni aby dotrzeć do Ziemi a wtedy wpadła z ogromną prędkością zaledwie po 18 godzinach.

Tamtejsze wydarzenia na słońcu uszkodziły sieć telegraficzną w Europie i Ameryce. Telegrafy  zapalały się i doprowadzały do licznych pożarów a mimo, iż były odłączone od baterii  były w stanie w tamtym czasie przesyłać wiadomości .

Zorza polarna widoczna wówczas na całym świecie, została zaobserwowana nawet na Karaibach, a w Górach Skalistych była tak jasna, że blask obudził kopaczy złota, którzy zaczęli przygotowywać śniadanie, myśląc, że to już ranek.

Plamy na słońcu z których powstał rozbłysk w 1859 rokuplamy na słońcu z 1859 roku

Burza słoneczna takich rozmiarów dzisiaj miałaby katastrofalne skutki

W raporcie National Research Council of the National Academies of Sciences (Amerykańska Akademia Nauk) naukowcy ostrzegają, że skutki takiej samej burzy w dzisiejszych czasach spowodowały by globalną katastrofę. Podczas takiej burzy magnetycznej dochodzi do indukowania się siły elektromotorycznej w przewodnikach, która powoduje zniszczenie transformatorów wysokiego napięcia do czego doszło właśnie w 1859 roku.

W 1921 roku doszło do mniejszej burzy magnetycznej, która w dzisiejszych czasach na samym terenie USA uszkodziła by ok. 350 transformatorów dostarczających energii dla 130 milionów osób. Trzeba wspomnieć, że podczas takiego kataklizmu nie zostają uszkodzone jedynie sieci przesyłowe ale zdecydowana większość wszelkiego sprzętu elektronicznego np: komputery, laptopy, elektrownie atomowe…

Potężny rozbłysk słoneczny:


Burza wielkości tej z 1859 roku mogłaby zniszczyć cały system energetyczny krajów uprzemysłowionych. Spalone transformatory nie mogą być naprawione, trzeba je wymienić na nowe, a czas produkcji jednego wynosi ok. 12 miesięcy, pod warunkiem, że fabryka ma zapewnione dostawy surowca i energii, na co w takich warunkach trudno liczyć. Zapasów transformatorów prawie nie ma.

Sieci energetyczne w Europie są ze sobą mocno powiązane, co grozi reakcją łańcuchową – awaria części sieci pociąga za sobą przeciążenie innych fragmentów i kolejne awarie.

Jeżeli na słońcu dojdzie do wyrzucenia ogromnej ilości plazmy w stronę ziemi doprowadzi to do wydarzenia zwanego resetem cywilizacji, który potrwa kilkanaście miesięcy. Póki co nie jesteśmy przygotowani do takiego wydarzenia.

Film dokumentalny Lektor

Kosmos Tajemnice Wszechświata HD – BURZE MAGNETYCZNE – Lektor PL

15
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
DingoDongLive966MireczekAndrewehh... Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
DingoDong
Gość
DingoDong

Spowodowałaby pisze się łącznie… Trochę powagi chociaż w samym tytule. 😀

Live966
Gość
Live966

Ludzie, ciągle wszystkich nas straszą. Jak nie wulkanami, to burzami słonecznymi, jak nie cyklonami to uderzeniem meteorytu i to tak trwa już dobrych kilkanaście lat. To nie słońce czy meteoryt doprowadzi do zagłady ludzkości tylko człowiek. Materiały są powielane, jak odgrzewane kotlety. To człowiek spowoduje katastrofę dlatego też piszą durne artykułu na całym świecie żeby później było zrzucić winę na „BURZĘ SŁONECZNĄ”. Bajki, bzdury, brednie, ale prawda jest taka, że „coś” się szykuje i „coś” się wydarzy, ale to będzie dzieło człowieka.

Mireczek
Gość
Mireczek

„Podczas takiej burzy magnetycznej dochodzi do indukowania się siły elektromotorycznej w przewodnikach, która powoduje zniszczenie transformatorów wysokiego napięcia do czego doszło właśnie w 1859 roku.”

Czy na pewno w 1859 roku były już transformatory wysokiego napięcia?

ehh...
Gość
ehh...

zajebane z wikipedii bez podania żródła… brawo!

ja
Gość
ja

Czytając ostatnie zdanie tego, w sumie ciekawego, artykułu: „Puki co nie jesteśmy przygotowani do takiego wydarzenia”, dochodzę do wniosku, że póki co niektórzy powinni popracować nad ortografią.

jako-taki
Gość
jako-taki

comment image?1389161878

a co to? czy to fake?

wdm
Gość
wdm

@anikifadia

Bloki z wielkiej płyty nie są na to przygotowane, zapadły by się jak domki z kart

jako-taki
Gość
jako-taki

to jak zabezpieczyc w domu telefony laptopy czy tablety