Szokująca prognoza na 2019 rok. Wszystko przez burzę słoneczną

prognoza burza słoneczna 2019 rok

„Lepiej już było” – zdają się twierdzić analitycy z Saxo Banku, którzy przygotowali szokujące prognozy na 2019 rok. Burza słoneczna może wywołać paraliż komunikacyjny i olbrzymie straty

Analitycy z Saxo Banku przygotowali prognozy 10 wydarzeń, które w 2019 roku mogłyby wstrząsnąć rynkiem finansowym. Pocieszające jest to, że zdają sobie sprawę z tego, że gdyby rzeczywiście do nich doszło, mielibyśmy do czynienia z nie lada sensacją. Prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale i tak warto wiedzieć, co się stanie, gdy czarny scenariusz jednak się spełni.

Wśród pesymistycznych prognoz, analitycy zamieścili „rozbłysk słoneczny klasy X”. Burza na słońcu miałaby uderzyć w zachodnią półkule. Wpłynęłoby to na działanie satelitów, co doprowadziłoby do zakłócenia GPS-ów. Ucierpiałyby więc przede wszystkim branże transportowe czy lotnicze. Przewidywane straty – 2 miliardy dolarów.

Oczywiście burze słoneczne się zdarzają, a ich konsekwencją nie są tylko problemy z działaniem elektroniki, ale też pięknie wyglądające zorze polarne.

W 1859 roku Ziemia miała do czynienia z tak silnym wiatrem słonecznym, że dzisiaj spowodowałby globalną katastrofę. Tak naładowane cząstki magnetyczne zniszczyłyby transformatory na całej Ziemi, pozbawiając ludzkość dostępu do energii elektrycznej.

Chociaż specjaliści z Saxo Banku dodają, że prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanych przez nich zdarzeń wynosi około 1 proc., to nie warto „ostrzeżeń” lekceważyć.

 

źródło: tech.wp.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o