Burza tropikalna zbliża się do Europy. Zamiesza w pogodzie już w ten weekend

ernesto burza tropikalna Europa

Burza tropikalna Ernesto, która kilka dni temu utworzyła się nad Atlantykiem, w weekend dotrze do Europy, przynosząc pierwsze od wielu tygodni konkretniejsze opady z towarzyszącym im porywistym wiatrem.

Północno-zachodnia część Anglii, Szkocja, Północna Walia oraz Irlandia Północna odczują zaskakujące skutki Ernesto w niedzielę we wczesnych godzinach porannych. Zachodnia Irlandia zostanie przykryta grubszymi chmurami z intensywnym deszczem oraz silniejszym wiatrem już w sobotę. Meteorolodzy podkreślają, że przed nadejściem burzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą zobaczyć bardziej czerwone wschody i zachody słońca, gdyż Ernesto jest otoczony dymem z pożarów szalejących w Kalifornii i Kanadzie.

ernesto burza tropikalna Europa

Ernesto stanie się subtropikalną burzą jeszcze zanim dotrze do Wielkiej Brytanii i w niedzielę powinien przejść przez Morze Północne, pozostawiając po sobie zachmurzone niebo oraz dość duszną pogodę.

Jak informuje Narodowe Centrum Huraganów Ernesto znajduje się kilkaset kilometrów na północny-zachód od Azorów na Północnym Atlantyku i towarzyszy mu wiatr o stałej prędkości 75 kilometrów. Aby burza mogła otrzymać imię, wiatr powinien kształtować się w granicach 39-73 kilometrów na godzinę.

W poniedziałek mało aktywny front atmosferyczny związany z niżem Ernesto będzie przemieszczać się w głąb kraju. Początkowo zaciągnie bardzo ciepłe masy powietrza i na południowym zachodzie w tym dniu ma być nawet do 33 stopni. Po przejściu frontu we wtorek ma zrobić się o kilka stopni chłodniej.

Stosunkowo często w sezonie huraganów na Atlantyku, który trwa od 1 czerwca do końca listopada, zdarza się, że posttropikalne burze docierają do Europy, przynosząc zazwyczaj wietrzną i deszczową aurę. W październiku 2017 r. obszar Starego Kontynentu zaatakowała Ophelia, która jeszcze kilkaset kilometrów od uderzenia w Irlandię była huraganem trzeciej kategorii z wiatrem o prędkości 185 km/godz. W Wielkiej Brytanii huragan dokonał spustoszeń największych od czasów Wielkiej Burzy w 1987 roku. W Irlandii zabił trzy osoby oraz pozbawił prądu elektrycznego setki tysięcy odbiorców.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o