burza widziana z kosmosu

Każdy z nas widział już burzę, i to pewnie nie raz. Jednak niewielu miało okazję ujrzeć ją od góry. Tę możliwość mają tylko astronauci zamieszkujący Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała filmik złożony z 49 zdjęć, na których możecie dostrzec błyskawice pojawiające się wewnątrz chmury burzowej.

To piękne zjawisko zostało uwiecznione z wysokości 400 kilometrów, z pokładu Stacji Kosmicznej, która porusza się po orbicie z zawrotną prędkością prawie 29 tysięcy kilometrów na godzinę.

burza widziana z kosmosu

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądają pioruny na innych planetach, to spójrzcie na poniższe filmy i zdjęcia przygotowane przez Amerykańską i Europejską Agencję Kosmiczną.

Sonda Cassini wykonała zdjęcia błyskawic na Saturnie. Dzięki tym niesamowitym zdjęciom, naukowcy stworzyli pierwszy film, na którym widoczne są uderzające błyskawice na obcej planecie.

Film ma też podkład dźwiękowy, który powstał poprzez przekonwertowanie sygnałów radiowych, wytworzonych podczas uderzenia pioruna, na częstotliwości słyszalne przez ludzkie ucho.

Cassini to misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej. Sondę wystrzelono z Ziemi w 1997 roku, do Saturna dotarła w 2004 roku, i od tej pory krąży po orbicie wokół planety.

Błyskawice na Jowiszu, największej planecie naszego Układu Słonecznego, zarejestrowała również na zdjęciach jedna z sond Voyager, co możecie zobaczyć powyżej.

Jak widzicie, nie tylko na Ziemi występują te piękne i zarazem potężne zjawiska. W całej historii podboju kosmosu, udało się nam dostrzec wyładowania atmosferyczne na Wenus, Jowiszu, Saturnie, Neptunie i Uranie.

źródło: geekweek

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o