Niemal przez cały tydzień nad Europę znad Sahary będą nadciągać wciąż to nowe chmury saharyjskiego piasku, który wraz z deszczem może spadać na ziemię, brudząc karoserie samochodowe oraz wywieszone pranie.

W ostatnich tygodniach wyjątkowo intensywne, największe od lat, zamiecie piaskowe nawiedziły kraje południowej i wschodniej Europy. Od Włoch przez Grecję i Bułgarię po Rosję i Turcję niebo przybrało złowieszczy, pomarańczowy odcień.

W Belgii w weekend spadł brudny deszcz pozostawiając na karoseriach samochodowych saharyjski pył
W Belgii w weekend spadł brudny deszcz pozostawiając na karoseriach samochodowych saharyjski pył

Pył z największej pustyni świata opadał wraz z deszczem i śniegiem, wywołując panikę wśród ludności, która obawiała się skażenia chemicznego. Tak było na południu Rosji, gdzie stoki Kaukazu zamiast bielą, mieniły się w barwach pomarańczy.

Żółto-pomarańczowy śnieg z saharyjskim pyłem spadł na Pireneje
Żółto-pomarańczowy śnieg z saharyjskim pyłem spadł na Pireneje

W miniony weekend (7-8.04) pustynny piasek uniesiony został w kierunku zachodniej Europy. W wielu miejscach spadł „brudny deszcz”. Doświadczyli go m.in. mieszkańcy Belgii, gdzie brudził karoserie samochodowe. Nietypowe krajobrazy zapanowały też w Pirenejach, na granicy Francji i Hiszpanii, gdzie spadł żółty śnieg.

Sycylia
Sycylia

Prognozy rozprzestrzeniania się piasku i pyłu, przygotowywane przez Uniwersytet Ateński, wskazują, że w następnych dniach przybysz znad Sahary zacznie opadać także na Polskę, w największych ilościach w środę i czwartek (11-12.04). Niebo nie przybierze pomarańczowej barwy, jednak o wschodzie i zachodzie Słońca możemy liczyć na znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj kolory nieba i chmura.

Prognoza zasięgu i stężenia saharyjskiego piasku nad Europą 11 kwietnia 2018
Prognoza zasięgu i stężenia saharyjskiego piasku nad Europą 11 kwietnia 2018

Jednocześnie spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz, podczas których saharyjski pył może brudzić wszelkie przedmioty znajdujące się na wolnym powietrzu, od karoserii samochodowych przez szyby w oknach aż po wywieszone jasne pranie.

Warunki atmosferyczne do dalekich wędrówek piasku z północnej Afryki są bardzo korzystne, ponieważ wieje silnym strumieniem powietrza z południa. Dopóki się to nie zmieni, dopóty żółto-pomarańczowy pył będzie można znaleźć np. w wyższych częściach Tatr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Irina Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Irina
Gość
Irina

Ponoć 4 wojna światowa już trwa. Musimy się bronic przed kosmitami !