Całkowite zaćmienie Księżyca i krwawy księżyc za nami

4
8
krwawy księżyc zaćmienie

Z wielu miejsc na Ziemi – lecz niestety nie z Polski – można było podziwiać zaćmienie Księżyca. Maksimum nastąpiło o godz. 14. Zaćmienie rozpoczęło się o 11.01, a zakończyło się o 16.59.

W sobotę o godz. 14:00:15 czasu polskiego w zachodniej części Ameryki Północnej, we wschodniej Australii oraz w Nowej Zelandii rozpoczęło się całkowite zaćmienie Księżyca. Mieszkańcy wielu innych obszarów mogli zaobserwować na niebie częściowe zaćmienie. W naszej części świata oraz na Grenlandii, Bliskim Wschodzie, Islandii, a także w Afryce nie można było oglądać tego zjawiska.

krwawy księżyc zaćmienie

Ziemia między Księżycem a Słońcem

Całkowite zaćmienie Księżyca można obserwować wtedy, kiedy pomiędzy Słońcem a Księżycem w linii prostej znajduje się Ziemia. Księżyc podczas zaćmienia ma kolor krwistoczerwony. Światło słoneczne przenika przez ziemską atmosferę, która filtruje większość niebieskiego światła, przez co powierzchnia Księżyca przybiera czerwonawy odcień.

Dwa tygodnie po zaćmieniu Słońca

Najbliższe zaćmienie Księżyca może wydawać się niezwykłym zbiegiem okoliczności, ponieważ wystąpi ono zaledwie dwa tygodnie po zaćmieniu Słońca. Nic w tym dziwnego. Do tego typu zjawisk dochodzi najczęściej w momencie, kiedy naturalny satelita znajduje się w tak zwanym węźle księżycowym (punkt, w którym orbita Księżyca przecina pozorną drogę Słońca na niebie) i jest w fazie pełni lub nowiu.

Najkrótsze zaćmienie Księżyca

Sobotnie całkowite zaćmienie Księżyca było najkrótszym w XXI wieku – cień przysłonił naturalnego satelitę tylko na pięć minut.

Ostatnie zaćmienie Księżyca w Polsce można było obserwować 15 czerwca 2011. Następne widziane z terenu naszego kraju wystąpi 28 września 2015 roku.

Źródło: space.com, NASA Autor: mab/map,mk

4 KOMENTARZE

 1. Nie pierdziele!!!! poszukaj dobrze w necie-to są fakty- 1 listopada 1478 roku – 15 lipca 1834 roku – Korona hiszpańska, wraz z papiestwem, powołała inkwizycję hiszpańską, wypędzając Żydów z Hiszpanii, jeśli nie godzili się przejść na katolicyzm.
  Tetrada miała miejsce 2 kwietnia & 25 września 1493 roku – 22 marca & 15 września 1494 roku.
  15 maja 1948 roku – 10 marca 1949 roku – Izrael zostaje uznany przez ONZ za państwo (grudzień 1948 r.), oraz wygrywa wojnę o niepodległość.
  Tetrada miała miejsce 13 kwietnia & 7 października 1949 roku – 2 kwietnia & 25 września 1950 roku.
  5-10 czerwca 1967 roku – Izrael walczył i wygrał Wojnę Sześciodniową, odzyskując Jerozolimę, stolicę starożytnego Izraela.
  Tetrada miała miejsce 24 kwietnia & 18 października 1967 roku – 13 kwietnia & 6 października 1968 roku.

 2. W ciągu 2 tys.lat było 3 zaćmienia księżyca kiedy wypadały zawsze tak jak teraz w święta żydowskie i zawsze zwiastowały wieści wojenne.Mamy wojnę na Ukrainie i budują most w Solcu w kole nad którym ciąży klątwa,że kiedy go budują to zawsze wybucha wojna światowa.Wszystko się układa w logiczną całość….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.