Całun Turyński – wyniki badań

Całun Turyński faktycznie wszedł w kontakt z krwią człowieka zabitego w okrutny sposób. Do takich wyników badań nad płótnem, w które zgodnie z tradycją mogło zostać owinięte ciało Chrystusa po śmierci na krzyżu, doszedł zespół włoskich naukowców z Triestu, Bari i Padwy.
W amerykańskim czasopiśmie specjalistycznym PlosOne opublikowali oni swoje metody i wnioski pod tytułem „Badania rozkładu atomów wykrywają nowe biologiczne dowody nt. Całunu Turyńskiego”.

– Skoncentrowaliśmy się zwłaszcza na częściach materiału odległych od plam widocznych pod mikroskopem optycznym – wyjaśnił jeden z uczonych Elvio Carlino z Instytutu Krystalografii w Bari.

– Płótno zostało przebadane na poziomie atomowym w poszukiwaniu nanocząsteczek o pochodzeniu organicznym – dodał naukowiec. Odnalezione elementy wskazują na pochodzenie biologiczne i pojawiają się w zauważonych proporcjach we krwi osób podczas ciężkiej traumy, po torturach.

Od setek lat trwa dyskusja nad autentycznością Całunu Turyńskiego. Powstała nawet specjalna gałąź nauki – syndologia – zajmująca się tylko badaniem tego płótna. Wciąż nie ma jednak pewności co do tego, czy to autentyczny całun Jezusa, czy jest to jedynie średniowieczna mistyfikacja.

Wzmianki pisane na temat całunu znajdują się jeszcze w Ewangelii. Potem płótno zaginęło na całe wieki, a ponownie „odkryte” zostało w średniowieczu. Od tamtego czasu historia Całunu Turyńskiego przypomina serial kryminalny. Płótno nieomal spłonęło w pożarze, było przewożone i porywane. Ostatecznie pod koniec XVI wieku trafiło do Turynu.

Całun jest jednym z najczęściej badanych przez naukowców obiektów w historii ludzkości. Zajmowali się nim eksperci z dziedziny fizyki, chemii, biologii, kryminologii i inni. Liczne wyniki poprzednich badań były często sprzeczne i wzajemnie się wykluczały.

Naukowcy przyznają, że szereg faktów przemawia za pochodzeniem tkaniny z I wieku naszej ery, z rejonów Ziemi Świętej. Świadczą o tym m.in. badania pyłków znalezionych na powierzchni.

Kościół dotąd nie zajął oficjalnego stanowiska w kwestii autentyczności całunu. Kolejni papieże zachęcali jedynie naukowców do poszukiwań prawdy o płótnie.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Całun Turyński – wyniki badań”

 1. Wiara to wymysl ludzi o slabej psychice,uposledzeniu,nieporadnosci zyciowej.Propaganda,tak samo dzialajaca jak w polityce.Nic wiecej nie mam do dodania w tym temacie
  BULSHIT.
  I TYLE

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Ogólnie wiara czy ta konkretna?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Ogolnie

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
 2. Wiara to laska
  Prawdziwosc Calunu nie jest potrzebna zeby wierzyc w Pana Jezusa.Nie zbudujesz zadnej wiary na pragmatyzmie.To wychodzi poza nauke i dowody

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. wygląda na ok 60 latka a coś ponoć w wieku 30 lat powiesili go

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.