Chaos na Kostaryce po erupcji wulkanu na Kostaryce

Na Korsyce eksplodował wulkan Turrialba. Pobliskie wsie zostały zasypane szarym popiołem. Główne międzynarodowe lotnisko pracuje normalnie, ale niektóre loty do Korsyki zostały odwołane – donosi agencja Associated Press.

Jak informuje The Tico Times News, gigantyczna erupcja, największa od sześciu lat, nastąpiła w piątek o godz. 07:20. Według Instytutu Geologicznego i Sejsmologicznego Obserwatorium Narodowego Kostaryki kolumna popiołu wzbiła się na wysokość ponad trzech kilometrów.

wulkan

wulkan

wulkan

Z kolei The Watchers dodaje, że aktywność olbrzymiego wulkanu zaczęła rosnąć już w czwartek. W tym dniu eksperci odnotowali trzy silne i stałe emisje popiołu. Setki ludzi zostało przyjętych do szpitali na całej wyspie z powodu problemów z oddychaniem oraz dusznością. Pył z wulkanu pokrył samochody, trawniki, a nawet dostał się do mieszkań.

W stolicy Kostaryki, San Jose ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń zamknięto szkoły. Mieszkańcy powiedzieli, że w powietrzu czują zapach siarki.

Władze zalecają noszenie masek ochronnych i ubieranie się tak, aby zakrywać całe ciało. Wulkanolog Gino Gonzalez powiedział dziennikarzom, że jest to największa erupcja tego wulkanu od 6 lat.
Turrialba to czynny stratowulkan w środkowej Kostaryce, położony w paśmie Cordillera Central. Wznosi się na wysokość 3340 m n.p.m.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.