Co najmniej pięć osób nie żyje, wielu jest rannych, tysiące interwencji strażaków i pół miliona ludzi bez prądu. To wszystko efekt największych od lat nawałnic, które w piątek i nocą z piątku na sobotę przeszły przez Polskę. Związane były ze zjawiskiem bow echo, który na Żuławach wygenerował wiatr o prędkości 150 km/h. W wielu regionach krajobraz po burzach jest opłakany.

Pięć ofiar nawałnic, wielu rannych

Jak powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak do największej tragedii doszło na terenie obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu. Silny wiał łamał drzewa jak zapałki, które upadały na rozłożone namioty. Niewykluczone, że może być więcej poszkodowanych, dlatego komendant główny straży pożarnej skierował tam trzy grupy poszukiwawcze z Gdańska, Łodzi i Warszawy.

Jak poinformował Łukasz Płusa, rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej, w dwóch miejscowościach leżących w powiecie chojnickim drzewa upadły na namioty zabijając w miejscowości Swornegacie mężczyznę w wieku około 30 lat.

Płusa dodał, że w Konarzynach (powiat chojnicki) w efekcie uszkodzenia budynku przez powalone silnym wiatrem drzewo, zginęła z kolei kobieta w nieustalonym jak dotąd wieku. O piątej ofierze poinformował w sobotę Waldemar Świąder z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – to 48–latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim.

Jak zaznaczył rzecznik, w efekcie nawałnicy, która już opuściła region, poszkodowane zostały też dwie inne osoby. W miejscowości Kłodno, w powiecie kartuskim, ranna została osoba przebywająca na terenie tamtejszego ośrodka wczasowego. „Zastępy są w drodze, nie znamy jeszcze szczegółów zdarzenia” – powiedział Płusa.

Wyjaśnił, że z kolei w miejscowości Sominy (powiat bytowski) drzewo przewróciło się na zbiornik z gazem. Tu także nieznane są jeszcze szczegóły zdarzenia; wiadomo, że ucierpiała jedna osoba. „Przeprowadzono ewakuację mieszkańców” – wyjaśnił rzecznik.

Koszmarne zniszczenia

Dodał, że straż przyjęła od piątkowego późnego wieczora ponad 750 zgłoszeń o różnego rodzaju zdarzeniach wywołanych przez nawałnice. Głównie są to informacje o zniszczonych przez wiatr, lub padające pod jego naporem drzewa, budynkach oraz wiatrołomach, które tarasują szosy. Utrudnienia dotyczą m.in. dróg krajowych nr 20 i 25.
Najwięcej zdarzeń zanotowano w powiecie chojnickim, ale – jak wyjaśnił Płusa – w tamtejszej komendzie zawiódł system, z pomocą którego zbierane są informacje, trudno więc podać precyzyjne dane. Płusa wyjaśnił też, że sytuacja w województwie pomorskim jest tak trudna, że komendant główny PSP skierował w ten rejon strażaków z województwa zachodniopomorskiego.

Pół miliona ludzi bez prądu

Z powodu wiatrołomów straż oraz inne służby mają problemy z dotarciem osób, które mogą wymagać pomocy.
Odpowiedzialna za dystrybucję prądu na terenie województwa pomorskiego firma Energa Operator poinformowała na swojej stronie internetowej, że w rejonie gdańskim (wschodnia część województwa pomorskiego) nastąpiła masowa awaria. Poinformowano, że bez zasilania pozostaje ok. 96 tysięcy odbiorców i 2950 stacji transformatorowych w powiatach kartuskim, kościerskim, starogardzkim, tczewskim i wejherowskim.

Prądu nie ma też kilkadziesiąt miejscowości w zachodniej części województwa, głównie w okolicach Bytowa, Lęborka i Człuchowa.

Trudna sytuacja jest zwłaszcza w dwóch województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim; są ranni, m.in. dwóch kierowców i interweniujący strażak.

Armagedon w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku

Wcześniej burze przeszły nad Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. „To był moment, w jednej chwili zrobiło się czarno. Mieliśmy ostrzeżenie od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zagrożeniu II stopnia, ale na coś takiego nigdy nie można się przygotować” – powiedział portalowi tvp.info kpt. Karol Kędziorski, starszy specjalista z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Najgorsza sytuacja jest w powiatach poznańskim, gnieźnieńskim i ostrowskim. Wichura zerwała tam dachy, zniszczyła linie wysokiego napięcia, uszkodziła samochody i budynki. Ponad 200 tys. mieszkańców województwa wielkopolskiego nie ma prądu. Do strażaków napływają kolejne zgłoszenia o zalanych piwnicach i uszkodzonych obiektach.

Kierowcy informują o połamanych konarach między innymi na drodze krajowej numer 11 między Jarocinem a Środą Wielkopolską i na zjeździe z autostrady A-2 do Wrześni. Odwołano także wiele imprez, między innymi koncert w Gnieźnie.

Kilka godzin wcześniej front burzowy przeszedł przez Dolny Śląsk, gdzie połamał drzewa, uszkodził dachy i gospodarstwa.Strażacy wzywani byli ponad 650 razy. Bez prądu pozostaje tu ponad 40 tys. osób. Skutki nawałnic będą usuwane przez co najmniej kilkanaście godzin – poinformował TVP Info rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Silne burze spowodowały również utrudnienia w ruchu pociągów na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu i Kujawach. To efekt powalonych drzew i uszkodzeń sieci trakcyjnej. Skutki nawałnic usuwają kolejowe służby techniczne.

źródło: PAP, TVP Info, IAR

27
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
iiiiiiiitteis77iiiiiiiooooo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iiiiiiii
Gość
iiiiiiii

do tteis77 piszesz „pieniądzeeeeeeeeeeeee i pracaaaaaaaaaaaaaaa jak zombie” ale jak znajdziesz prace ktura będzie sprawiać ci przyjemność ( chyba że jesteś skrajnym leniem ;)) to spoko a za kase możesz ciekawiej zyć choćby podróżować ps pracujesz 8 godzin śpisz powiedzmy też 8 to masz jeszcze 8 na jakaś pasje hobby o ile masz jak nie to lipa i trza sobie coś znaleźć pełno tego bo pisanie na pc to raczej kiepskie hobby;)

iiiiiii
Gość
iiiiiii

do tteis77 ”a teraz czekam, może długo może krótko…lecz na pewno.” no to czekaj nie wiem po co a zycie ci ucieka … czekasz na śmierć? no cos co oczywiste … ps śmierć to nie koniec świat jest wielki niezliczone planety i wymiary , ziemia nie jest jedyna

tteis77
Gość
tteis77

„No właśnie, DZIĘKUJĘ ŻE TO ROZUMIESZ, ŻYCIE MI UCIEKA NA TEJ PO****PI****** PLANECIE! PRZEZ LUDZI KTÓRZY JE NIEWOLĄ!”

tteis77
Gość
tteis77

„pieniądzeeeeeeeeeeeee i pracaaaaaaaaaaaaaaa jak zombie”

tteis77
Gość
tteis77

„kolej loop jest krokiem do przodu a także alternatywą dla asfaltu i paliwa. Ty tego nie widzisz, oni zaś tak” wolę „wydążyć tunel, postawić „setki słupów mocujących, niż setki likometrów, uciążliwego, przestażałego, zanieczyszczającego, asfaltu. Pobycie się go, jak również paliwa „co2” jest wielkim krokiem, CUDEM który jest na wyciągnięcie ręki a tych rąk jest potrzebna ogromna ilość by cud stał się nim.

tteis77
Gość
tteis77

tu nie chodzi o ludzkość, a planetę na której jest ta ludzkość. za prawdę idźmy w przyszłość.

tteis77
Gość
tteis77

„zrozumiesz?, czy będziesz siedział w swym przestarzałym świecie”? „ale to nie znaczy co stare to złe, bo stare sposoby są czasem dobrym , nawet najlepszym wyjściem. bo jak to mówią…nie wiesz jak połączyć nowe ze starym, nowym sposobem to zrób to po staremu „połączyć stare i nowe”

tteis77
Gość
tteis77

„a później znajdzie się odpowiedź jak to na nowo zrobić ze starego, nowym sposobem”

tteis77
Gość
tteis77

„lepiej, nie znaczy gorzej a nie, lepiej, by było jeszcze gorzej”

tteis77
Gość
tteis77

„powiem tobie coś uniwersalnego. Jeżeli nie zadbasz o planetę, to i planeta nie zadba o ciebie”:”kuchnia, Nie zadbasz o pracę to i ona nie zadba o ciebie.

tteis77
Gość
tteis77

„nie dbasz o drugiego człowieka, to i on nie zadba o ciebie”

tteis77
Gość
tteis77

„chcieli wyciąć las, więc mają go wyciętego”

tteis77
Gość
tteis77

W czasie odprawiania egzorcyzmu w lutym 2016 roku w Brazylii przez grupę zwaną ,,Heroldzi Ewangelii’’ nad człowiekiem, którego tożsamości nie wyjawiono, ze względu na jego dobro, doszło do bardzo dziwnej i kontrowersyjnej sytuacji. Otóż w pewnym momencie demon , który przebywał w opętanym człowieku przemówił na temat obecnego papieża Franciszka. Demon powiedział do jednego z kapłanów odprawiających egzorcyzmy wprost że papież Franciszek to ,,ich człowiek’’ a także, że jest on ,,głupi’’ ponieważ wykonuje wszystko to, co jest zgodne z planem piekieł. Grupa Heroldów Ewangelii została powołana do istnienie przez samego Jana Pawła II.—————— Otóż demon wyznał również, że do ziemi… Czytaj więcej »

tteis77
Gość
tteis77

a teraz czekam, może długo może krótko…lecz na pewno.

tteis77
Gość
tteis77

„no i co, kto pomoże tym ludziom?, pan sorosz może, a może jakieś dusigrosze hmmmmmmm?”

ooooo
Gość
ooooo

piszesz WALNIE JAKIŚ WIELKI KAMIEŃ W ZIEMIE I TEŻ ZDECHNIESZ , to twoja przepowiednia ? trąbia juz od dawna ruzne media o meteorycie znów sie naczytałeś a później niby przepowiednie masz a co do zdechniesz to proszę troche kulturalniej 😉 dużo w tobie zła i gniewu a swiat cię kocha 😉

tteis77
Gość
tteis77

„umrzeć a zdechnąć nie to samo”

ooooo
Gość
ooooo

ehhhh do tteis77 znów leków nie wziołeś i zaczynasz bełkotać ? takie kataklizmy sa non stop co roku , a ty czekasz na jakiś większy żeby później tu na stronce sie chwalić że a nie mówiłeś …? no to sobie czekaj i trać życie smutny człowieku popatrz taki syryjski terrorysta tez jak ty jest swiecie przekonany ze ma racje a ma ?

tteis77
Gość
tteis77

„nie upodabniaj mnie do kogoś kim nie jestem” a tym bardziej do islamu.

tteis77
Gość
tteis77

„rozumiesz, KAŻDEGO? NAWET SIEBIE” ALE TO NA KOŃCU”.

tteis77
Gość
tteis77

„TAK ŻE, MAM NADZIEJE, WIERZĘ I TAK SOBIE TO WYOBRAŻAM ŻE TY TEŻ ZDEHNIESZ”

tteis77
Gość
tteis77

„WALNIE JAKIŚ WIELKI KAMIEŃ W ZIEMIE I TEŻ ZDECHNIESZ”

tteis77
Gość
tteis77

„to dopiero początek, a na to nie byliście przygotowani…to kolejnego nie przetrwacie”

tteis77
Gość
tteis77

„kamień na kamieniu nie ostanie”

tteis77
Gość
tteis77

„co będziecie robić, jak stracicie wszystko oprócz własnego życia”?

tteis77
Gość
tteis77

„wasze obelgi, w moją stronę nie mają żadnego znaczenia”

tteis77
Gość
tteis77

„po co wam wczesne ostrzeganie, skoro stracicie: domy,mieszkania, dorobek życia, to do czego będzie wam potrzebne wczesne ostrzeganie?”