Charków przygotowuje się do rosyjskiej inwazji

Charków przygotowania do inwazji RosjiPomimo rozejmu we wschodniej Ukrainie, położony w północno-wschodniej części kraju obwód charkowski przygotowuje się do możliwej inwazji prorosyjskich separatystów. Ukraina zabezpiecza też granicę z Rosją.

Na ukraińskim przejściu granicznym Płetieniwka panuje ogromny zgiełk. Wolontariusze kopią rowy i zabezpieczają stanowiska strzeleckie. Większość z nich pochodzi z pobliskiego Charkowa.

Ponieważ mieszkańcy miasta obawiają się, że konflikt ogarnie kolejne obwody Ukrainy, muszą być przygotowani na najgorsze. Dmytro Makowieckij ze straży obywatelskiej “Hromadzka warta” podkreśla, że wolontariusze przybyli na wezwanie portali społecznościowych, żeby pomóc w zabezpieczaniu granic z Rosją.

Za pośrednictwem tych portali młodzi zbierają też pieniądze na łopaty, narzędzia, rękawice i wynajem pojazdów. – Straż graniczna wypożyczyła nam koparkę. Ale nam potrzebny jest większy sprzęt, bo w przeciwnym razie zamiast kopać jeden dzień, będziemy musieli przeznaczyć na te prace tydzień – mówi Makowieckij i dodaje, że na to brakuje im jednak środków.

Charków przygotowania do inwazji Rosji

Przygotowania do inwazji w toku

Granica w pobliżu miejscowości Płetieniwka umacniana jest już od prawie sześciu miesięcy, również z udziałem straży granicznej. Wolontariuszom z Charkowa pomaga Mykoła Grigoriew, były pracownik ukraińskiego Związku Zapobiegania Katastrofom. Przybył z oddalonego o 5 km Wowczańska. W tym mieście mieszka jeszcze wielu zwolenników dawnej władzy i byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który zbiegł do Moskwy. Ponieważ z jego miasta do robót stawiło się zaledwie sześciu mężczyzn, obawia się, że ochrona tego odcinka granicy może okazać się bardzo problematyczna.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o