Chile w nocy nawiedziło potężne trzęsienie ziemi

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.1 w skali Richtera uderzyło w zachodnie wybrzeże Chile, było odczuwalne m.in. w stolicy Santiago i generowało co najmniej dwa znaczące wstrząsy wtórne – donosi Reuters.

Według oceny przeprowadzonej przez chilijskiej służby ratownicze nie nastąpiły żadne poważne szkody. Chilijska Marynarka Wojenna i Centrum Ostrzegania Tsunami w Pacyfiku stwierdziła, że wstrząs nie spowoduje zagrożenia falami tsunami.

Amerykański Serwis Geologiczny poinformował, że trzęsieni było skoncentrowane ok. 35 km na zachód od nadmorskiego miasta Valparaíso, na płytkiej głębokości 10 km poniżej dna morskiego.

Władze Chile początkowo nakazały zapobiegawczą ewakuację obszaru przybrzeżnego w pobliżu miasta Valparaiso, w odległości 97 km na zachód od Santiago, w obawie przed tsunami, ale wkrótce potem ostrzeżenie anulowano. Mieszkańcy donoszą o panice, jaka wybuchła na ulicach Valparaíso.

Trzęsienie o magnitudzie 7,1 stopnia w skali Richtera jest uważane za duże i jest w stanie powodować poważne i rozległe zniszczenia, ale skutki tego były złagodzone, ponieważ epicentrum znajdowało się daleko od wybrzeża. Po trzęsieniu głównym odnotowano w tym samym dwa wstrząsy wtórne o magnitudzie 5,0 i 5,4 stopnia w skali Richtera, które również były odczuwalne w chilijskiej stolicy.

Chile – kraj znajdujący się na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia – posiada długą historię katastrofalnych, śmiertelnych trzęsień ziemi. Jeden z najsilniejszych wystąpił w 2010 roku – miał magnitudę 8,8 stopnia w skali Richtera i spowodował niszczącą falę tsunami, które uderzyło w wybrzeże. Według USGS, było to szóste największy trzęsienie ziemi zarejestrowane w historii. Największy miał miejsce także w Chile, w 1960 r. zatrzęsło z siłą 9,5 stopnia w skali Richtera.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.