Chińczycy spowolnili obrót Ziemi

Zapora Trzech Przełomów jangcy spowolni dobęNiedawno ukończona gigantyczna Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy wpłynęła nie tylko na lokalne środowisko, ale także na ruch całej planety. NASA potwierdza, że Chińczycy spowolnili obrót i przechylili oś obrotu naszego globu.

Jeszcze nie tak dawno Wielki Mur Chiński uchodził za budowlę bez trudu widoczną gołym okiem z kosmosu. Dziś wiadomo, że to mit, bo nie pokaźna długość muru ma tu znaczenie, lecz jego szerokość, a ta wypada marnie w stosunku do rozmiarów przeciętnej autostrady. Za to inżynierowie Państwa Środka mogą się pochwalić innym osiągnięciem – zbudowali konstrukcję, która może i nadal nie jest widoczna z kosmosu, ale wpływa na ruch całej planety.

Zapora Trzech Przełomów jangcy spowolni dobę

Jak wydłużyć sobie dobę

Zapora Trzech Przełomów pod wieloma względami jest “naj”. To nie tylko największa hydroelektrownia na świecie, ale również najdroższy pojedynczy projekt budowlany stworzony przez człowieka. Pochłonął już 37 mld dol., spowodował też zalanie 17 miast, 14 miasteczek i ponad 3 tys. wsi, z których łącznie ewakuowano 1,26 mln ludzi. W ubiegłym roku prewencyjnie przesiedlono kolejne 100 tys. osób, które były narażone na niebezpieczeństwo w wyniku awarii zapory lub trzęsienia ziemi.

Okazało się bowiem, że nowy sztuczny akwen o powierzchni 640 km kw. wpływa na okoliczne płyty tektoniczne. 40 mld ton wody napiera na płyty i zwiększa ich aktywność sejsmiczną.

Zgromadzenie w jednym miejscu tak olbrzymiej ilości wody ma jeszcze jedną konsekwencję, choć trudno w nią uwierzyć – spowalnia ruch obrotowy naszej planety! Z raportu opublikowanego przez amerykańską agencję kosmiczną NASA wynika, że ta zmiana, choć mała, jest jednak możliwa do zmierzenia.

Zjawisko jest proste. Każdy, kto widział kręcącego piruety łyżwiarza, dobrze je zna. Gdy łyżwiarz trzyma ręce złożone przy ciele, wiruje szybko, ale wystarczy, że rozłoży je szeroko, i natychmiast zwalnia prędkość wirowania. Umieszczenie 40 mld ton wody ok. 100 metrów nad poziomem morza zadziałało jak rozłożone ręce łyżwiarza. Przesunięcie masy względem osi obrotu naszej planety sprawiło, że Ziemia zaczęła obracać się nieco wolniej. Dokładnie o 0,06 mikrosekundy. Dodatkowo oś obrotu naszej planety pochyliła się o 2 cm. Jednym słowem, mają rozmach!

Zapora Trzech Przełomów jangcy spowolni dobę

Ile to czasu

0,06 mikrosekundy. Ile to właściwie jest? Najpierw trzeba wiedzieć, że mikrosekunda to jedna milionowa część sekundy. Biorąc pod uwagę, że cała dobra trwa 86 tys. 164 sekundy (23 godz. 56 min i 4 s), wychodzi na to, że udało im się wydłużyć dobę o jakieś 0,0000000000007 proc. Co w tym czasie może się wydarzyć? Na przykład światło w próżni pokona dystans ok. 18 m.

Ale czy ta zmiana długości doby na czymś zaważy? Absolutnie nie. Zmiana prędkości obrotu Ziemi zdarza się dość często – z reguły w wyniku silnych trzęsień ziemi.

Zapora Trzech Przełomów jangcy spowolni dobę

Trzęsienie, które dotknęło zachodni Pacyfik i spowodowało w 2011 r. niszczycielskie tsunami w Japonii miało siłę 8,9 w skali Richtera. W jego wyniku nasza planeta zwolniła swój obrót o 1,6 mikrosekundy. Podobnie było pod koniec 2004 roku, gdy trzęsienie o sile 9,1 skróciło dobę o pokaźne 6,8 mikrosekundy. W obu przypadkach po kilku miesiącach okres obrotu Ziemi wrócił do normalnego stanu. Należy również pamiętać, że Księżyc każdego roku spowalnia ruch obrotowy Ziemi aż o 15 mikrosekund. Choć więc spowodowaną przez Chińczyków zmianę ruchu Ziemi i długości doby daje się zmierzyć, to jednak nie ma ona większego znaczenia.

Zapora Trzech Przełomów jangcy spowolni dobę

źródło: Gazeta.pl
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
kalahari water park discountsKeiwanHalina Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jak by nie bylo wylewow wolkanicznych toby bylo wiecej trzesien ziemi a nawet ziemie energia wewnetrzna moglaby rozsadzic na kawalki

Keiwan
Gość
Keiwan

I never thought I would find such an everyday topic so ennrlalhitg!

kalahari water park discounts
Gość
kalahari water park discounts

James Canning says:December 13, 2012 at 1:54 pmSo obama has told you this himself has he?,its funny because the us position is no enrichment and the rest of the western nations in the p5 will do what the us tells them toYou`ve made these statements more times than I can count

Halina
Gość
Halina

Czas pokaże czy konstrukcja jest wytrzymała i jak zareaguje na to ziemia.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Trzęsienia ziemi nie są stałe, fazy księżyca są cykliczne więc ziemia ma czas na ustabilizowanie się. Zapora jest konstrukcją stałą i jak porównuje autor przypadek do łyżwiarza, gdy rozkłada ręce to zwalnia, to w takim przypadku ziemia ma ciągle rozłożone ręce i może ciągle zwalniać. A co jeśli ziemia zachowa się jak pralka w której źle rozłożony ciężar powoduje coraz większe drgania podczas wirowania?