Chiński samolot z 220 pasażerami przeciął trajektorię rakiety wystrzelonej przez Koreę Północną

Chiński samolot prawie zestrzelony przez Koreę PółnocnąChiński samolot rejsowy z 220 pasażerami na pokładzie przeciął trajektorię jednej z rakiet wystrzelonych we wtorek przez Koreę Północną – informuje Bloomberg, powołując się na południowokoreańskie media.


Maszyna należąca do China Southern Airlines leciała z Japonii do Shenyang na północnym wschodzie Chin. Jak podaje południowokoreański resort obrony, samolot przelatywał obok wschodnich wybrzeży Korei Północnej, gdy ta przeprowadzała kolejną próbę rakiet krótkiego zasięgu.

Okazuje się, że doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Dosłownie kilka minut przed odpaleniem jednego z pocisków, samolot przeciął jego trajektorię lotu. Na pokładzie maszyny znajdowało się 220 pasażerów.

W sumie Korea Północna wystrzeliła we wtorek ze swojego wschodniego wybrzeża w stronę morza siedem pocisków krótkiego zasięgu, z których cztery przeleciały ponad 150 kilometrów. Była to kolejna taka próba podczas trwających dorocznych wspólnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej, przeciwko którym Pjongjang ostro protestował.

Za pomocą podobnych demonstracji siły Pjongjang zazwyczaj daje wyraz swojemu skrajnemu niezadowoleniu z takich manewrów. W poniedziałek Departament Stanu USA wezwał władze w Pjongjangu, aby zachowały powściągliwość i unikały prowokacyjnych działań.

Ostatnie wydarzenia mają związek z trwającymi już drugi tydzień dorocznymi manewrami wojskowymi USA i Korei Południowej. Ćwiczenia mają na celu przetestowanie gotowości sił zbrojnych tych państw do odparcia ewentualnego ataku ze strony Północy. Władze północnokoreańskie protestują przeciwko manewrom, twierdząc, że jej południowy sąsiad i USA przygotowują się do inwazji.

Źródło: Bloomberg, PAP (tbe)

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o