Chińskie superbakterie opanowały świat

W listopadzie pojawiły się informacje o tym, że w Chinach – kraju, w którym rolnicy praktycznie bez żadnych hamulców używają antybiotyków przy hodowli bydła – zarejestrowano pierwsze bakterie odporne na jeden z „antybiotyków ostatniej szansy” – kolistynę. Pod koniec grudnia natrafiono na ich ślad w Danii i Wielkiej Brytanii, a dziś bakterie te są już niemal wszędzie.

Chińczycy ślady tych bakterii znaleźli aż w 15% próbkach mięsa i u 21% zwierząt badanych w latach 2011-2014 co oznacza, że po Państwie Środka zdążyły się już one rozprzestrzenić. Najnowsze badania wskazują na obecność genu MCR-1 dającego bakteriom odporność na kolistynę już w 19 krajach i to nie tylko w mięsie czy w organizmach zwierząt gospodarskich, ale także u ludzi. Oznacza to, że bez problemów rozprzestrzenią się one dalej – teraz już nie da się ich zatrzymać tylko w tych miejscach.

bakterie

Kolistyna jest jednym z antybiotyków z grupy polimyksyn, które nazywane są „ostatnimi antybiotykami” – to nasza ostatnia linia obrony przeciw coraz odporniejszym bakteriom. Uodparnianie się na nią bakterii jest wyraźnym znakiem wchodzenia w erę postantybiotykową, gdy medycyna pod kątem walki z bakteriami cofnie się do czasów sprzed wynalezienia penicyliny, a więc każde, nawet drobne zakażenie będzie mogło skończyć się śmiercią.

A Chińczycy, będący dziś największym światowym producentem wieprzowiny, nadal nie przestają używać antybiotyków w hodowli zwierząt, a te potem trafiają do środowiska – ich wysokie stężenie notuje się w tamtejszych zbiornikach wodnych i rzekach. Jeśli chcemy myśleć o walce z superbakteriami i pojawianiu się kolejnych to niestety wysiłki będzie musiał podjąć cały świat.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.