Chiny budują megamiasto. Będzie miało wielkość Austrii, Czech i Słowacji

Chiny rozwijają koncepcję megamiasta łączącego Pekin z nadmorskim Tiencinem i prowincji Hebei. W sobotę władze ogłosiły miejsce lokalizacji nowej specjalnej strefy ekonomicznej, która ma być kluczowym elementem „strategii na najbliższe 1000 lat”.

Xiongan New Area będzie zlokalizowana 100 km na południowy zachód od centrum Pekinu. Obejmie trzy prefektury – Xiongxian, Rongcheng i Anxin. Na początku ma mieć powierzchnię 100 km², ale w planach jest już rozbudowa do 2000 km².

Utworzenie nowej specjalnej strefy ekonomicznej jest elementem reorganizacji terenów znajdujących się w sąsiedztwie chińskiej stolicy. W 2015 r. władze ogłosiły koncepcję integracji Pekinu z Tiencinem i prowincją Hebei. Kiedy budowa zostanie ukończona, megamiasto Jing-Jin-Ji będzie obejmowało powierzchnię 212 tys. km², czyli ponad czterysta razy tyle, ile wynosi powierzchnia Warszawy i mniej więcej tyle samo, co łączna powierzchnia Austrii, Czech i Słowacji.

Decyzja o utworzeniu nowej strefy to „historyczny i strategiczny wybór dokonany przez komitet centralnych partii komunistycznej pod przywództwem towarzysza Xi Jinpinga” oraz „kluczowa strategia na najbliższe tysiąc lat” – napisano w komunikacie KC KPCh. Prezydent Xi Jinping zapowiedział, że strefa ma być „zielonym, nowoczesnym, inteligentnym miastem klasy światowej”.

Xiongan ma powtórzyć sukces specjalnych stref ekonomicznych w Shenzhen i Pudongu, dzielnicy Szanghaju. Od lat 80. Shenzhen przekształciło się z wioski rybackiej w 10-milionowy ośrodek miejski, który ostatnio wsławił się najszybciej drożejącymi nieruchomościami w Chinach. Założony w 1990 roku Pudong błyskawicznie stał się centrum finansowym i komercyjnym Państwa Środka.

Inwestorzy korzystają z okazji

Wczoraj i dzisiaj obrót giełdowy za Murem był zawieszony z okazji obchodów chińskiego święta zmarłych. Pozytywnie na decyzję władz zareagowały za to akcje spółek notowanych w Hongkongu – zyskiwali producenci cementu i firmy budowlane z silną pozycją w okolicach Pekinu oraz operator portu w pobliskim Tiencinie.

Na decyzję o lokalizacji strefy właśnie w Xiongxian, Rongcheng i Anxin błyskawicznie zareagowali inwestorzy, którzy rzucili się na miejscowe nieruchomości. Ceny gruntów i mieszkań wystrzeliły. Aby zatrzymać falę spekulacji, już w niedzielę władze centralne zakazały sprzedaży nieruchomości w regionie. Inwestorzy skierowali zatem zainteresowanie w stronę aktywów tuż za granicą nowej strefy.

Autor: Maciej Kalwasiński źródło: bankier
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.