Chiny: Burza piaskowa zamieniła dzień w noc

Intensywna burza piaskowa przetoczyła się przez chiński Region Autonomiczny Xinjiang oraz prowincję Qinghai, prowadząc do poważnego zanieczyszczenia powietrza oraz spadku widzialności – donosi Press TV.

W niedzielę silny wiatr uniósł tumany kurzu w Xinjiang w prefekturze Aksu, przez co widzialność ograniczyła się do zaledwie 900 metrów, a miejscami spadła do 200 metrów.

burza piaskowa

Burza piaskowa utrudniała również ruch na drogach i spowodowała odwołanie lotów oraz opóźnienia na lotniskach. W Korla County nie tylko znacząco spowolniła komunikację, ale mieszkańcy mieli poważne problemy z oddychaniem. Sytuacja zaczęła powoli stabilizować się dopiero w poniedziałek.

Kolejna burza piaskowa z wiatrem do 100 km/h uderzyła również w Golmud County oraz Tybetańską Prefekturę Autonomiczną Qinghai, zakłócając ruch na kilku ulicach.

burza piaskowa

Lokalni synoptycy powiedzieli, że burze piaskowe i silne wiatry spodziewane są w wielu okręgach prefektury Qinghai w ciągu najbliższych 12 godzin.

W ostatnich latach Chiny odnotowały bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w północno-wschodniej przemysłowej części kraju. Badania naukowe przypisują smogowi ok. 1,4 mln przedwczesnych zgonów rocznie, czyli prawie 4000 dziennie.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.