Chiny do Korei Północnej: “Nie liczcie na nas, jeśli zaatakujecie USA. Ale jeśli pierwsze uderzą Stany…”

Pekin postanowił zablokować prewencyjny atak USA na reżim w Phenianie.

Chiny nie przyjdą Korei Północnej z pomocą, jeśli jako pierwsza odpali ona swoje pociski w stronę terytorium Stanów Zjednoczonych i Amerykanie dokonają uderzenia odwetowego” – pisze chiński Global Times. Zdaniem Washington Post, takie jest też stanowisko chińskich władz.

W przypadku jeśli komunistyczny reżim w Phenianie pierwszy rozpęta wojnę, Chiny pozostaną neutralne – twierdzi chiński dziennik. Co innego jednak, jeśli to USA dokonają pierwszego prewencyjnego uderzenia.

“Jeśli Stany Zjednoczone i Korea Południowa dokonają pierwszego uderzenia, spróbują obalić reżim Korei Północnej i zmienić sytuację na Półwyspie Koreańskim, Chiny zamierzają zdecydowanie je powstrzymać” – ostrzega Pekin i wzywa obie strony do zachowania pokoju. Dodajmy, że w tym samym czasie bombowce B-1 szykują się do prewencyjnego ataku na Koreę.

“Jeśli działania zarówno Korei Północnej jak i USA zagrożą naszym interesom, Chiny odpowiedzą twardą ręką” – zapowiada chiński dziennik. Przypomina też o Traktacie między Chinami i Koreą Północną z 1961 r. Zgodnie z nim Chiny muszą przyjść Korei z pomocą, jeśli “stanie się ona celem niesprowokowanej agresji”, ale nie w przypadku kiedy sama kogoś zaatakuje.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że w reakcji na agresywną politykę jądrową KRLD Chiny zamierzają w ogóle wycofać się z tego Traktatu. Z chińskiego punktu widzenia idealną sytuacją byłoby zostawienie komunistycznego reżimu w Phenianie u władzy, ale odebranie mu broni jądrowej.

Pekin kategorycznie nie chce połączenia obu Korei, gdyż takie demokratyczne państwo – bezpośrednio graniczące z Chinami – byłoby bez wątpienia sojusznikiem USA. Cytowani przez Washington Post eksperci twierdzą jednak, że w samym kierownictwie chińskim trwa obecnie spór o to jak zachować się w przypadku wojny amerykańsko – koreańskiej.

Na razie władze w Pekinie zareagowały ostrym protestem kiedy amerykański niszczyciel USS “John McCain” przeciął Morze Południowochińskie, które Chiny uważają za część swoich wód terytorialnych. Przeciwko okrętowi USA wysłano dwie chińskie jednostki, które zagroziły atakiem, jeśli amerykański niszczyciel nie odpłynie.

źródło: Reporters.pl
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
OrPing Jong Suncccctteis77 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ping Jong Sun
Gość
Ping Jong Sun

Szukam kobiety gotowej na wystrzal atomowy w gardlo!

Or
Gość
Or

No chce sobie chłopak postrzelać i mu zabraniają.

cccc
Gość
cccc

do anonim ale do usa sie przyłączy jeuropa druga korea japonia no i indie a może i turcja

Anonimowo
Gość
Anonimowo

„Chiny nie przyjdą Korei Północnej z pomocą, jeśli jako pierwsza odpali ona swoje pociski w stronę terytorium Stanów Zjednoczonych i Amerykanie dokonają uderzenia odwetowego”, jeśli to stany zaatakują? to chiny pomogą, a jeśli „chiny” pomogą to i „rosja” równierz do chin się przyłączy. tak że jest trzech na jednego.

tteis77
Gość
tteis77

„a jeśli stany są tak mocarne, to i wojna będzie długa. Aż do wybicia się…Jeżeli już zaczynacie to zakończcie to właściwie”

tttt
Gość
tttt

no i chiny zaprzestały chwilowo 3 wojnie ,ciekawe co teraz usa wymysli żeby ja stworzyć

Or
Gość
Or

By musieli stworzyć replikę koreańskiego pocisku, zbliżyć się ubootem do granicy Koreii i wystrzelić z wody. Że to niby Koreańczycy wystrzelili.

Or
Gość
Or

łodzią podwodną*