Chiny rozmieściły wyrzutnie rakietowe na spornej rafie w Morzu Południowochińskim.

Władze Chin rozmieściły wyrzutnie rakietowe na stanowiącej terytorium sporne rafie Yongshu Jiao na Morzu Południowochińskim, aby uniemożliwić podpłynięcie wietnamskich okrętów podwodnych — informuje agencja Reutera.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej oświadczyły, że wyrzutnie na Yongshu Jiao (Rafa Ognistego Krzyża — ang. Fiery Cross Reef) noszą wyłącznie charakter obronny i kraj ma prawo „robić wszystko, co zechce na swoim terytorium” — podała agencja. Według informacji agencji Reutera, Stany Zjednoczone skrytykowały działania Pekinu, nazwając je militaryzacją morskich posterunków.

Rafa Yongshu Jiao na Morzu Południowochińskim jest zarządzana przez Chiny, jednak pretendują do niej również Filipiny, Tajwan i Wietnam. Między Chinami i szeregiem krajów regionu — Japonią, Wietnamem i Filipinami istnieją rozbieżności, dotyczące granic morskich i stref odpowiedzialności na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim. Chiny są zdania, że Filipiny i Wietnam celowo wykorzystują wsparcie Waszyngtonu do eskalacji napięcia w regionie.

źródło: pl.sputniknews

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mireczek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mireczek
Gość
Mireczek

Niech ten świat już się już rozleci, bo te wszystkie podchody wszystkich, zaczynają robić się nudne. 🙂