Chiny są przygotowane na wojnę o ropę

Pekin uprzedził Duterte o ryzyku wojny z powodu wydobycia ropy na spornym szelfie.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte oświadczył, że przewodniczący Chin Xi Jinping uprzedził o możliwości wybuchu wojny, jeśli Manila przystąpi do wydobycia ropy naftowej na spornym odcinku na Morzu Południowo-Wschodnim – informuje agencja Reutera.

 

Według prezydenta Duterte, w rozmowie z liderem Chin zauważył on, że uważa sporne terytorium za filipińskie i zamierza rozpocząć odwierty.

„Odpowiedział mi: Jesteśmy przyjaciółmi, nie chcę się z Panem kłócić, chcemy podtrzymać ciepłe stosunki, ale jeśli będzie Pan nalegać, rozpoczniemy wojnę” – powiedział Duterte zauważając, że uprzedzenie zabrzmiało twardo, ale przyjaźnie.

Chiny i szereg innych państw tego regionu – Japonia, Wietnam i Filipiny – mają sporne zdanie na temat granic morskich i stref odpowiedzialności na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim. Chiny uważają, że Filipiny i Wietnam świadomie wykorzystują poparcie Stanów Zjednoczonych dla eskalacji napięcia w regionie.

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze w lipcu 2016 roku na wniosek Filipin postanowił, że Chiny nie mają praw terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Sąd postanowił, że sporne terytoria archipelagu Spratly (Nansha) nie są wyspami i nie tworzą wyłącznej strefy ekonomicznej. Chiny nie uznały wyroku sądowego.

źródło: pl sputnik
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.